Katecheti rokovali v Třešti

1. 11. 2016

V českých a moravských farnostech pomáhá kněžím asi 1 500 katechetek a katechetů, kteří vyučují děti a mládež v souladu s kanonickou misí. Více než 230 jejich zástupců se v uplynulém týdnu sešlo v Třešti na jubilejním X. celostátním katechetickém kongresu.

Vydání: 2016/45 Papež František ve Švédsku, 1.11.2016, Autor: Václav Štaud

Úvodní bohoslužbu sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který mimo jiné řekl: „Z každého setkání katechetů mám radost. Vnímám, jak cílevědomě hledají a nacházejí pomoc pro svoji práci. Uvědomuji si, co všechno pro církev dělají a že na nich spočívá náročný úkol, jehož řešením si nejsou vždy úplně jisti. Chtěl bych proto všem katechetům vyjádřit poděkování a ujistit je, že se za ně modlím. A vím, že nejsem sám.“

Poděkování a podporu vyjádřil katechetům také pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a biskup Karel Herbst, který zde vystupoval v roli předsedy Katechetické sekce ČBK naposledy. Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, který tento úkol přebírá, uvedl: „Těším se na spolupráci s obětavou armádou katechetů. Společně budeme prožívat náročné období nutných změn klasických výukových postupů. Vyprávění příběhů z Bible už nemůže být cílem, ale významnou pomůckou, jak znalost Písma přetvářet v živý vztah k Bohu.“
Nový dokument ČBK o směřování katecheze a náboženského vzdělávání v České republice představila vedoucí katechetického a pedagogického centra královéhradeckého biskupství Marie Zimmermannová. „Postupujeme podle motta: Pomoz mi, abych poznal Boha a zamiloval si ho,“ řekla, když zájemcům vysvětlovala klady rozvíjených programů včetně katecheze Dobrého pastýře podle speciální didaktiky vypracované italskou lékařkou Marií Montessori. Do Třeště přivezla také výběr z novinek v pomůckách ke katechezi.
„Velmi příjemné bylo na kongresu vzájemné setkávání a sdílení s ostatními pedagogy. Já zde ale hledám především inspiraci, jak obohatit svoji katechetickou práci v Horažďovicích a okolních farnostech. Víc než četné odborné přednášky mě proto oslovila živá diskuse a odpovědi na konkrétní dotazy ze života,“ svěřila se pastorační asistentka S. M. Jana Háková z kongregace Školských sester de Notre Dame. Kardinál Dominik Duka, který kongres v sobotu uzavřel, označil katechezi ve školách za první mezi úkoly církve v naší zemi. „Pan kardinál tuto myšlenku rozebral velmi důrazně. Pozitivně reagoval i na kritická slova v diskusi poukazující na časté nedocenění práce katechetů. Proto upozornil na nutnost změny přístupu ke katechetické práci z pohledu ekonomických projektů jednotlivých diecézí,“ sdělila své dojmy katechetka z Tišnova Vlasta Řídká. Kardinál Duka současně zdůraznil, že je nutné při katechetickém působení na děti, mládež i jejich rodiče rozvíjet nápaditost. A varoval, že jinak by kostely a fary, které dnes církev tak usilovně opravuje, mohly zůstat v dalších generacích prázdné.