Japonsko 'napadeno' přírodními živly

16. 3. 2011

Vydání: 2011/12 Křižové cesty, 16.3.2011, Autor: Martin T. Zikmund

Přes 11 tisíc mrtvých a 250 tisíc lidí bez domova – tak zní dosavadní účet za ničivé zemětřesení, jež otřáslo severovýchodem Japonska, a za následné tsunami gigantických rozměrů, které se přelilo přes postižené území a dovršilo tamní zkázu. Poškozena byla i jaderná elektrárna Fukušima.

Přitom sotva který stát je na „útok“ těchto přírodních živlů připraven lépe než Země vycházejícího slunce (důmyslný systém seismografů, stavebnictví). I když zemětřesení Japonce zaskočilo, panika podle světových agentur v zemi nenastala. Dokonce řidiči ve velkoměstech, kde se před jejich očima kymácely mrakodrapy, prý dokázali spořádaně čekat na červenou. Do černé barvy je však pomyslně zahalena celá ostrovní říše – její obyvatelé truchlí nad ztracenými životy svých blízkých i nad zmizelými domovy.

POSTNÍ SOLIDARITA

„Toto zemětřesení a tsunami a rovněž situace okolo jaderných bloků přinesly zřejmě nejtěžší útrapy od těch, které jsme zažili během padesáti let po druhé světové válce. Zda je překonáme, závisí na každém z nás,“ prohlásil japonský premiér Kan. Stranou tohoto národního neštěstí nezůstává ani tamní katolická církev, jakkoli počtem nepatrná (ve 127milionové zemi se k ní hlásí ani ne půl procenta obyvatel) a v těchto dnech oděná do fialové barvy půstu. „Solidarita a pomoc obětem bude obsahem našeho postního nasazení,“ svěřil se P. Koichi Otaki, kněz z niigatské diecéze, která přírodní katastrofy rovněž nebyla ušetřena. „Tsunami zasáhlo naše lidi. Jsme stále v šoku z toho, co se stalo. Zprávy jsou smíšené, ale nejvíce postižena je sendaiská diecéze,“ dodal. Podle apoštolského nuncia v Japonsku Alberta Bottariho de Castello zde obrovská vlna smetla trosky, lodi i auta. „Je to skutečně strašné!“ řekl. Papežská rada Cor unum jménem Svatého otce uvolnila okamžitě na pomoc Japonsku 150 tisíc dolarů. Benedikt XVI. zároveň vyjádřil svůj hluboký zármutek nad „tragickými následky“ zemětřesení a tsunami v telegramu předsedovi Japonské biskupské konference Leovi Jun Ikenagovi. Znovu je pak opakoval veřejně i po modlitbě Anděl Páně o první postní neděli – krátce předtím, než spolu s římskou kurií zahájil týdenní exercicie. Také čeští a moravští biskupové, shromáždění v těchto dnech ve Vranově u Brna na duchovních cvičeních, sledují situaci v Japonsku. „Jako křesťané chceme svou solidaritu s oběťmi pátečního zemětřesení a tsunami projevit kromě finanční pomoci také modlitbou,“ uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka. „Obyvatelé postižených území Japonska budou v následujících dnech potřebovat pomoc z celého světa. Vybízím proto křesťany v naší zemi, aby se podle svých možností připojili k tomuto celosvětovému gestu solidarity. Stůjme v modlitbách při těch, kteří prožívají své nejtěžší chvíle, a poskytněme také finanční podporu těm, kteří ji potřebují,“ vyzval arcibiskup Duka. Charita ČR ve spolupráci se svým místním partnerem Caritas Japan a mezinárodní organizací Caritas Internationalis vyhodnocuje informace o situaci v zasaženém regionu. Současně zvažuje vypsání zvláštní finanční sbírky.