I dnes může vzniknout nové poutní místo!

17. 2. 2011

Vydání: 2011/8 Ježíš ve filmu, 17.2.2011, Autor: Václav Štaud

Biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz ustanovil farní kostel v Píšti za mariánskou poutní svatyni dne 12. června 2002. Současně tento chrám zasvětil modlitbám za mír a usmíření mezi národy.

Tento akt nebyl překvapivý, jen potvrzení dávné mariánské úcty. Jejím centrem je milostný obraz Panny Marie Čenstochovské, starý téměř tři sta let. Původně byl v majetku bohatého sedláka v sousední obci. Když se před obrazem po modlitbách uzdravila mladá dívka, věnoval jej majitel kostelu v Píšti. „Záznam o zázraku se dostal do farní kroniky a Matka Boží na boční oltář farního chrámu,“ vypráví místní farník, malíř Gerhard Zug. Mariánských ctitelů přibylo během obou světových válek, při nichž tu ženy z okolí prosily za svoje muže a syny. Pak byl obraz umístěn na hlavní oltář a poutníků přicházelo stále víc. Navzdory totalitě. A věřící ze širokého okolí si vyprávějí o řadě případů zázračné pomoci Panny Marie. „Naše farnost musela reagovat na růst poutních návštěv,“ vysvětluje malíř Gerhard Zug. „V roce 1997 jsem začal s restaurováním mariánského obrazu, který byl ve velmi špatném stavu. Opraven byl i celý hlavní oltář a v místě staré farní zahrady vzniklo meditační prostranství s moderní keramickou křížovou cestou, lurdskou jeskyní a zázemím pro poutníky. Ve chvíli, kdy předcházející farář P. Mariusz navrhl otci biskupovi konstituovat mariánskou úctu do formy řádného poutního místa, už moc práce nezbývalo. Bohorodičce s Dítětem jsme například vyrobili a nechali pozlatit korunky. Požehnal je v Římě Svatý otec Jan Pavel II. a korunovace proběhla v roce 2001 za účasti papežského nuncia, tří biskupů a bezpočtu kněží i věřících z obou stran česko-polské hranice,“ vypráví Gerhard Zug. Tento obětavý umělec měl na většině uvedených prací výrazný podíl a pomáhá i kostelům v okolí. „Ani v posledních letech tady počet poutníků nepřestává růst,“ potvrzuje současný duchovní správce P. Petr Černota. „Přicházejí z nedalekého Ostravska, stejně jako z Karviné, Bohumína, Opavy. A jsem rád, že už sem cestu nacházejí i první lidé ze vzdálených Čech. Nejvíce poutníků k nám ale chodí z Polska. Plní náš kostel nejen o mariánských svátcích, ale každý týden. Všechny středy totiž patří bohoslužbám ke cti naší Panny Marie Čenstochovské,“ uvádí P. Petr Černota. V Píšti zachovali i několikadenní pouť o svátku sv. Vavřince, původního patrona kostela. V tomto kraji se jí říká odpust a je doslova nabita duchovním i kulturním programem. „Stojí za to přijet si některou z našich slavností prožít. V Píšti je každý poutník srdečně vítán,“ zve P. Petr Černota.