Homilie: Pán vstal z mrtvých, radujme se!

27. 3. 2018

P. MILOSLAV FIALA OPraem.

Vydání: 2018/13 Slavíme Svatý týden, 27.3.2018

Uveďme si nejprve slova vynikajícího kazatele Jana Zlatoústého, když uvažoval o zmrtvýchvstalém Pánu: „Kříž udělal z rolníků a neučených mužů filozofy… Mnoho lidí se snažilo jméno Ukřižovaného zcela vymazat. Ale toto jméno se stále šířilo a rostlo, zatímco oni se zmenšovali a zanikli. Živí, kteří bojovali proti tomuto Mrtvému, nemohli nic dokázat. Co mohli vykonat celníci a rybáři pomocí Boží milosti, to si filozofové, řečníci a vládci, ano i mudrci celého světa s jejich množstvím lstí a triků nedokázali ani představit.“ Ale i Ježíšovi učedníci také po jeho smrti pochybovali o nadějích, které do něho vkládali, zvláště když slyšeli protichůdné zprávy o prázdném hrobu, dále o tom, že tělo asi někdo ukradl, a že Ježíš snad žije, protože ho několik žen vidělo a dokonce s ním i mluvilo. Temnota různých dohadů mizela jen pozvolna a místo ní nastoupila jejich osobní zkušenost ze setkání se vzkříšeným Pánem poté, co je několikrát navštívil. Pochyby neopustily pouze jednoho z nich, Tomáše, který nebyl přítomen Ježíšovu příchodu. Teprve při dalším zjevení Zmrtvýchvstalého dostává i on dar plné víry, že Ježíš opravdu zvítězil nad smrtí. Takže důkazem Pánova vzkříšení se stává proměna dvanácti nevzdělaných mužů, kteří dosud žili na jezeře a snad ani neviděli město nebo tržiště. A byli proměněni v odvážlivce, kteří se postavili celému světu se svou zvěstí o příchodu pravého Mesiáše, který dokonce přemohl svět. Že byli předtím ustrašeni a bez odvahy, vidíme z toho, že po Ježíšově zajetí uprchli, a první z nich svého Pána dokonce zapřel. Je zřejmé, že kdyby vzkříšeného Ježíše neviděli a neobdrželi ten největší důkaz jeho moci, pak by s tak krajním nasazením nehlásali evangelium. Prožili s naprostou jistotou onen dosud nevídaný fakt, že jejich Mistr má moc nad životem i smrtí, a tím dal záruku podobného vítězství i nám lidem. Proto si potřebujeme znovu opakovat Pánova slova: „Nebojte se, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání světa!“
Takže i pro naši dobu platí, že plnohodnotná, dospělá víra nachází tolik potřebné potvrzení a vnitřní orientaci tam, kde jsou věřící shromážděni ve jménu Ježíše Krista a tvoří tak jednotné společenství v jeho jménu. Ježíš přece slíbil, že mu stačí dva nebo tři věřící, aby je navštívil a posílil jejich víru. Ovšem on nezapomíná ani na toho, kdo uslyší jeho hlas a otevře dveře svého srdce – i k němu přijde a zůstane u něho. Uvědomme si, že velikonoční poselství o našem vlastním vzkříšení se nevztahuje až na život po smrti, ale začalo už okamžikem našeho křtu, kdy jsme byli přijati do církve. Neboť i ona je tajemstvím, částí velikonočního zázraku. „Byli jsme s Kristem vzkříšeni… Náš život je s ním skrytý v Bohu“, jak nám důrazně připomíná dnešní čtení.