Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

HOMILIE: Najít se v postavách Svatého týdne

9. 4. 2019

Tisk

Dnešní neděle má dvě jména: jednak se nazývá „Květnou“ (což je její současný název), ale také se jí říká „Pašijová“ (jak se nazývala dříve). Oba názvy jsou správné, protože každý z nich vystihuje něco podstatného z dnešní liturgie. Ta totiž zpřítomňuje jak Kristův vjezd do Jeruzaléma, kdy byl davem vítán palmovými větvičkami (odtud „Květná neděle“, průvod s ratolestmi a evangelijní úryvek na jeho začátku), tak zároveň předjímá celé Kristovo následné utrpení na kříži (odtud název „Pašijová“, a to podle jména částí evangelia pojednávajících o umučení Páně).

Vydání: 2019/15 Slavíme Květnou neděli, 9.4.2019


Spojení těchto dvou momentů je dáno především jejich časovou i obsahovou blízkostí. Kristovým vjezdem do Jeruzaléma, jen několik dní před velikonočními svátky, skutečně začíná poslední týden jeho pozemského života, vrcholící velikonočními událostmi, smrtí na kříži, sestoupením mezi mrtvé, následným zmrtvýchvstáním a zjevením se učedníkům. Konec je tak důvodem začátku, kříž a zmrtvýchvstání cílem příchodu do Jeruzaléma.
Nejde ale jen o tuto časovou blízkost a logickou podmíněnost. Liturgické propojení vjezdu do Jeruzaléma s velikonočními událostmi je mnohem bohatší. Mimo jiné nám odhaluje také něco důležitého v nás samotných. Novozákonní texty jsou přeci nejen svědectvím (a liturgické dění nejen zpřítomněním) toho, co se stalo, ale zároveň – v rámci alegorické četby a živé účasti – i obrazem nás samých. Můžeme a máme se nacházet v jednotlivých biblických postavách a v jejich vztahu k Pánu Ježíši nacházet – jako v jakémsi zrcadle – i svůj vlastní vztah.
A tak se můžeme zkusit najít v jednotlivých postavách Svatého týdne: v davu, který Krista dnes radostně vítá „Hosana Synu Davidovu“, ale za pár dní bude ze strachu křičet „Na kříž s ním“; v Jidášovi, který Ježíše v rozhodující chvíli zradí; v Petrovi, který se na Velký pátek na vše bude dívat jen zpovzdálí, z bezpečí davu – a nakonec Krista zapře a uteče; v Janovi nebo v ženách, kteří naopak věrně zůstanou s Ježíšem i pod křížem.
Inspirací k takovému rozjímání nám může být třeba i slavné a krásné filmové zpracování Evangelia podle Matouše jinak kontroverzního režiséra Piera Paola Pasoliniho. Jeruzalémské scény nafilmoval právě jakoby z pohledu jejich svědků, z určité vzdálenosti, často přímo z davu. Možná proto, aby divák, vtažen takto do děje, se sám mohl snadněji v jednotlivých aktérech rozpoznat a tím poznat, na čí straně stojí.
Celé pašije, předznamenané úryvkem o vjezdu do Jeruzaléma, se totiž dnes před námi rozevírají ne nepodobně nějakému „filmu“. Zaposlouchejme se do nich, skrze slova se zahleďme do událostí samotných, buďme povzbuzeni ve víře v jejich skutečnost a zatužme být když už ne přímo apoštolem Janem, tak aspoň Petrem, který se po svém hříchu hořce rozplakal a obrátil se…

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou