Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Film formuje historickou paměť

6. 1. 2009

Tisk

Vydání: 2009/2 Palachův týden 1989, 6.1.2009, Autor: Zita Chalupová

V rámci výuky dějin vznikl s počátkem letošního akademického roku na Cyrilometodějské teologické fakultě filmový seminář. Na jeho organizaci se podílí odborný asistent katedry církevních dějin a dějin křesťanského umění Tomáš Parma, jemuž jsme položili několik otázek.

Doplňuje filmový seminář nějaký konkrétní obor související s filmem?

Seminář Dějiny ve filmu – film v dějinách vznikl z praktické potřeby zdůraznit roli filmu při výuce historie a církevních dějin. Jeho cílem je ukázat na důležitost filmu při vytváření historického povědomí široké veřejnosti, pomoci studentům uvědomit si, jak velký vliv má toto médium na uchování a rozšiřování historické paměti. Současně by měl ukázat na limitovanou hodnotu filmu při výpovědi o dějinách, která odpovídá i mezím samotného historického poznání. Historik může filmu závidět jeho schopnost vyprávět příběh detailně a celistvě, jeho schopnost zaujmout mnohdy vypravěče cele. Je si ovšem vědom i toho, jak dalece film vypovídá o době, v níž vzniká. Nezřídka je totiž nepokrytě i výrazem politické propagandy či reakcí na ni. Filmový seminář uskutečňujeme ne jako znalci filmu, filmoví kritici či filmoví vědci, ale jako historici: vidíme v něm médium, které vypovídá o dějinách. Na naší univerzitě se filmová věda pěstuje a vyučuje a my se v našem semináři nesnažíme jí konkurovat, naopak bychom možná i nějakého filmového vědce ve svém týmu uvítali.

Spolupracujete při přípravě semináře s jinými katedrami či fakultami?
Seminář je realizován ve spolupráci s katedrou historie na fakultě filozofické a katedrou církevních dějin na fakultě teologické. K této spolupráci nám pomohla nejen osobní přátelství mezi vyučujícími, ale také organizační nutnost: při novém rozdělování prostor mezi katedry filozofické fakulty přišla tamní katedra historie o svůj filmový sál. Jsou nyní našimi sousedy, a proto jsme jim nabídli, že mohou využívat jednu z našich učeben.

Mají o seminář studenti velký zájem?
Seminář je mladým projektem, probíhá v této podobě první semestr, přesto je zatím o něj z řad studentů celé univerzity velký zájem: je do něj zapsána téměř stovka studentů ze všech fakult s výjimkou lékařské, i když jsme si původně mysleli, že bude doménou historiků a teologů. Množství posluchačů samozřejmě ovlivňuje i úroveň diskuse, kterou se snažíme po promítnutí filmů vyvolat. Dalo by se říci, že nás seminář učí i mnohé o tom, jak je historie vnímána neodbornou veřejností. Je tedy velkou školou pro nás, kteří se podílíme na jeho vyučování.

Jaké filmy bývají především na programu?
Už z názvu celého kurzu vyplývá, že se jedná o filmy, které vypovídají o historické tematice. Zatím jsme se věnovali historii starověku a středověku, ale každý film, jak už bylo řečeno, reflektuje dobu svého vzniku. Například Ejzenštejnův Alexandr Něvský z roku 1938 nevypovídá jen o sporu Rusů s řádem německých rytířů v první polovině 13. století, vrcholícím bitvou na Čudském jezeře r. 1241, ale je i mistrnou ukázkou stalinské protiněmecké propagandy před začátkem 2. světové války. Když Sovětský svaz podepsal přátelskou dohodu s Německem, byl film z kin stažen, ale po hitlerovském útoku se do nich opět vrátil. V dalších semestrech se chceme věnovat novější historii, na své si přijdou i příznivci dějin 20. století.

Co by měl filmový seminář u studentů rozvíjet?
Seminář, alespoň z mého pohledu, má u studentů vyprovokovat dvojí: především kritický odstup k tak uchvacující a plně pohlcující skutečnosti, jíž film chce a může být, tedy schopnost o věcech přemýšlet. Většina posluchačů není studenty historie nebo teologie, a tak je filmy i naše snaha o diskusi snad přivedou k zájmu o ně, byť pouze laickému. I když jsme si vědomi, že jen těžko můžeme podobné postoje při tak velkém počtu studentů zachytit či vnímat, já osobně doufám, že se to podaří alespoň u několika z nich. A to bude mou největší odměnou.



Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou