Evropští biskupové na pouti ve Svaté zemi

15. 9. 2015

„Křesťanská Evropa jde k pramenům víry, aby z nich načerpala sílu,“ prohlásil kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregace pro biskupy, na zahájení plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) ve Svaté zemi.

Vydání: 2015/38 Pomoc uprchlíkům koordinuje speciální web, 15.9.2015, Autor: Jaroslava Otradovcová

Evropští biskupové se zde 11. – 16. září společně věnovali aktuálním tématům, nejvíce problematice migrace a rodiny. Během šesti dnů jednání každý z předsedů biskupské konference přednesl zprávu o situaci církve ve své zemi. Českou republiku zastupoval kardinál Dominik Duka, který referoval o „radostech i strastech“, jimž naše země čelí. „Je zajímavé sledovat, jak se naše země vyvíjejí, jakými obdobími procházejí, co máme společného, co byly iluze a před jakými výzvami stojíme,“ okomentoval kardinál Duka jednání, kde se prezentovaly národní církve bývalého východního bloku. Biskupové ovšem neseděli jen v sálech, nýbrž putovali po svatých místech Ježíšova života i jeho rodiny. Slavili mši svatou v Kafarnau, zavítali do Nazareta k místu zvěstování Panně Marii, kde stojí stejnojmenná bazilika. Zde naslouchali místním rodinám, které už od 1. září stávkují kvůli diskriminaci křesťanských škol – izraelský stát jim totiž natolik zkrátil dotace, že dále nemohou existovat. U ikony Panny Marie z Nazareta – Matky Evropy během noční „vigilie za rodinu“ účastníci spolu s veřejností prosili nejen za vyřešení této situace, ale i za rodiny po celém světě a za nadcházející synodu. „Nejsvětější Rodino z Nazareta, učiň i z našich rodin společenství a večeřadla modlitby, opravdové školy evangelia a malé rodinné církve,“ modlilo se shromáždění ve verších, které byly rozdány na letácích. Modlitba za rodiny a za synodu by spolu s kopiemi ikony měly po zasedání putovat do každé evropské země.
Téma rodiny bylo živé i po celou dobu setkání v Mi’ilya – městečka, kde 90 % obyvatel představují arabští křesťané. Kvůli procesí k uctění Povýšení sv. kříže a setkání s biskupy sem přijeli i věřící Arabové z Nazareta či Ramalláhu, který je vzdálen skoro tři hodiny cesty. V Betlémě pak biskupové navštívili místa, kde se konkrétně projevuje křesťanská láska k bližnímu. Převážnou většinu charitativních organizací zde provozují řeholní řády a instituce, z nichž vzešly i dvě nedávno svatořečené řeholní sestry, první svaté palestinské národnosti – Miriam Baouardy a Marie Alfonzina.
Plenární zasedání ukončí společná bohoslužba u oltáře prázdného Ježíšova hrobu v chrámu Božího hrobu. Po něm bude následovat setkání s místními osobnostmi politického života Izraele a Palestiny.
Je to poprvé v historii CCEE, kdy se plenární zasedání uskutečnilo v Izraeli – v zemi, kde se zrodilo a rostlo křesťanství. Výjimečnost události tkví také v tom, že poprvé v celé novodobé historii křesťanství se tu sešlo tak velké množství vysokých představitelů evropských církví – zastupovali všech 45 biskupských konferencí kontinentu.