Čas vytvořit civilizaci lásky

23. 9. 2008

Vydání: 2008/39 Osobnost kardinála Josefa Berana, 23.9.2008, Autor: Matúš Demko

Příloha: Doma

Katolická univerzita v Ružomberku (SK). Aula Jana Pavla II. Pátek 5. září. Začíná třídenní mezinárodní kongres Rodina a média. Po úvodních vystoupeních přichází na pódium jako první přednášející kardinál Ennio Antonelli, předseda Papežské rady pro rodinu.
„Média nemění jen společnost, ale i lidi. Média mají velkou schopnost nabízet myšlenky a ovlivňovat chování lidí,“ řekl kardinál Antonelli. Svoji přednášku zaměřil na odkaz papeže Jana Pavla II., který připomínal, že média jsou častými návštěvníky v mnohých rodinách. Děti jim věnují velmi mnoho času – více času jim zabere snad jen spánek a škola.
Kardinál Ennio Antonelli pokládá za pozitivní, že média poskytují téměř neomezené informace, že je možné se jejich prostřednictvím duchovně či kulturně obohatit. Média přispívají k rozšiřování komunikace, informují a spojují lidi, umožňují sdílet pocity, pracovat, vyměňovat si služby, nakupovat přes internet. Pro církev představují média nové způsoby evangelizace. Předseda Papežské rady pro rodinu poukázal i na nepřítomnost Boha v mediálním kontextu. „Bůh je marginálně zobrazený anebo v médiích vůbec není.“ A co není v médiích, jako kdyby ani neexistovalo.

Pravdivý obraz světa
V sobotu se ujal slova předseda Konference biskupů Slovenska Mons. František Tondra. „Média nás každým dnem informují, co se kde na světě stalo. Mezi informacemi dominují negativní události: přírodní katastrofy, vojenské události, genocida a hladomor – hlavně dětí, epidemie, teroristické útoky, vraždy, usmrcování novorozenců, rozpad rodin, korupce, defraudace, loupeže a mnohé jiné,“ konstatoval F. Tondra. „Takové negativní události vyvolávají v posluchačích negativní emoce: strach, obavy o budoucnost, pochybnosti o smyslu života, malomyslnost.“ Mons. F. Tondra si přeje, aby církev měla v médiích aktivní účast. „Kněží, řeholníci a laici na to mají být připraveni.“
Na kongresu vystoupil také známý francouzský spisovatel Gérard-Francois Dumont, profesor na pařížské Sorboně. Kritizoval malthusiánskou teorii a její boj proti nárůstu populace. (Základem malthusianismu je tvrzení, že populace roste příliš rychle a přírodní zdroje nestačí pokrýt spotřebu potravin.) Dnes se mluví o tom, jak člověk ohrožuje přírodu. G. Dumont říká: „Jestli člověk udržuje přírodu, příroda se mu odmění obživou.“ Neexistuje podle něj přímá úměra mezi hustotou lidstva a znečisťováním životního prostředí. „Bez budoucích generací, bez dětí, bez přijetí života v každé fázi nebude existovat trvalý rozvoj,“ uzavřel G. F. Dumont.

Být žurnalistou je mise
„Respektují média pravdu a důstojnost každé osoby a jestli ne, proč?“ ptá šéf Mezinárodního komunikačního fóra Bernard Margueritte. „Jsou hodnoty rodiny dostatečně důležité, aby zabezpečily svou pozici v médiích?“
B. Margueritte – podobně jako kardinál Antonelli – přiblížil myšlenku papeže Jana Pavla II., podle kterého nemůže existovat autentická lidská osobnost bez autentické rodiny. „Na druhou stranu společnost – jako rodina rodin – nemůže fungovat bez silných a zdravých rodin.“ B. Margueritte podporuje prorodinnou politiku – bez ní nenastane sociální spravedlnost. Zdravé rodiny umožňují ekonomický rozvoj. Potvrzují to i slova bývalého francouzského prezidenta Charlese de Gaulla z roku 1944: „Jestli jste chudí, nemáte jinou možnost, než investovat do rodiny.“
Na začátku bylo Slovo. A to slovo bylo u Boha a Bůh byl to Slovo, čteme v Bibli. Novináři mají obrovskou odpovědnost – za slovo. „Je pro křesťana ještě něco důležitějšího? Být žurnalistou je mise, povolání. Naší úlohou je sloužit těm, kteří nás poslouchají, dívají se na nás a čtou nás,“ vyhlásil B. Margueritte. Na závěr vyzval, abychom byli skutečnými křesťany, a ne jen podle jména. „Představte si, že už zítra bude novinář, obuvník nebo architekt v souladu s deseti Božími příkazy. Den ze dne se každý z nich promění, změní se i média, také svět bude jiný. Je čas vytvořit civilizaci lásky – a média by v tom měla hrát klíčovou roli!“