Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Bohoslužby se vrací k normálu

12. 5. 2020

Tisk

Od tohoto týdne se mohou konat bohoslužby se sto lidmi. Jak farnosti tento limit řeší? Někde zavedli místenky, jinde venkovní ozvučení a někde stále využívají online přenosy bohoslužeb.

Vydání: 2020/20 Bohoslužby se vrací k normálu, 12.5.2020

Většina farností obnovuje plný bohoslužebný provoz. Někde mše svaté přidávají, jinde ozvučují i nezvyklé prostory, ale omezení jsou stále cítit. Teplejší počasí umožňuje i mše sv. pod širým nebem, i toho se některé farnosti rozhodly využít. Například farnost v Proseči u Skutče zve tento víkend hned na dvě takové bohoslužby – obě poutní. V sobotu ve dvě odpoledne v České Rybné a v neděli v jedenáct ve Zderazi. „Je tam spousta místa, dodržet dvoumetrové rozestupy nebude problém,“ zve duchovní správce P. Vladimír Novák.
Prosečský kostel jinak bývá o nedělích plný, s dvoumetrovými rozestupy klesne jeho kapacita zhruba na třetinu. „Prosím proto ty, kdo mohou jít na mši v týdnu, aby tak učinili a umožnili účast na té nedělní těm, kteří v týdnu nemohou,“ žádá P. Novák.
Oddělené prostory
Ve šlapanické farnosti, která patří mezi nejpočetnější v brněnské diecézi, má už děkan Jan Nekuda při povolené „stovce“ problém vyřešený. „V našem kostele je více stavebně oddělených prostorů se zvláštními vchody, kde se věřící navzájem nepotkají, a přesto jsou přítomni na téže bohoslužbě. V neděli slavíme tři mše svaté, a na každé tak může být i dvě stě věřících. Zbývá jen důsledně vyřešit organizaci,“ uvádí P. Nekuda.
V Rajhradu je po dobu „virového“ omezení účast na nedělní bohoslužbě podmíněna prokázáním se místenkou. Ty mohou věřící získat vždy o předchozí neděli nebo v další dny v opatském chrámě a dalších dvou rajhradských kostelích, kde bývá pravidelná možnost soukromé modlitby. Místenky věřící dostanou zdarma také v budově opatství. Podobně si „rezervační lístky“ vyzvedávají věřící ve farnosti u sv. Martina v Třebíči.
Naopak premonstráti se kvůli nynějším protivirovým opatřením rozhodli, že v květnu se v mariánských Křtinách nebudou konat jindy hojně navštěvované poutě. „Hlavní pouť, kterou zde slavíme vždy na svatodušní neděli, je přesunuta na 30. srpna, kdy všechny rádi uvítáme na tradiční pouti korunovační. Hlavní mši sv. v 10.30 bude celebrovat pomocný biskup bratislavský Jozef Haľko,“ zve duchovní správce farnosti P. Vít Martin Červenka.
Přenosy někde pokračují
Ve farnosti Frýdek s bazilikou minor se běžně vystřídá na třech nedělních mší sv. osm set lidí. Kněží s pastoračními asistenty hledali způsob, jak dostát limitu sto lidí s dvoumetrovými rozestupy. „Spoléháme na to, že lidé stále budou využívat naše online přenosy, které se na Youtube snažíme dělat co nejprofesionálněji, aby ti, kdo nás sledují, mohli prožít mši svatou co nejlépe,“ uvádí asistent děkanátu Michal Bučko. Starší farníky proto vyzývá, aby v neděli ještě zůstali doma. Při vstupu do kostela bude lidem k dispozici dezinfekce, ale i kostelní služba, která bude pomáhat s dodržováním pravidel.
Problémy vyplývající z hygienických opatření řeší také P. Tomáš Klíč, farář z Rokytnice u Přerova a okolních obcí. Pro své farníky proto připravil detailní rozpis míst a možnost rezervace na nedělní bohoslužbu.
„Při nutnosti dodržet vládní opatření proti koronaviru, zejména dvoumetrové rozestupy, mám v kostelích místa výrazně méně než deklarovanou stovku. Původně jsem si myslel, že se lidé sami naučí obsazovat chrámovou loď správným způsobem, nakonec jsem se ale rozhodl včas předejít chaosu vytyčením pravidel,“ vysvětluje P. Tomáš Klíč důvody, které ho přiměly vypracovat plánky „povolených“ míst pro každý z jím spravovaných kostelů.
Ten, kdo se do takto definovaného liturgického prostoru nevejde, bude mít podle P. Klíče k dispozici ještě několik volných míst na kůru nebo u vchodu pod ním. A kdo se nevejde ani tam, bude muset zůstat venku. „Jednáme však o vyvedení zvuku z kostela ven,“ připojuje.
Vzhledem ke zklidňování pandemie povzbuzuje předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner k účasti na bohoslužbách. „Reálná přítomnost na mši svaté je zásadně důležitá pro jednotlivé věřící i církev jako takovou. Vděčnost za překonání nebezpečné nemoci by nás nyní měla vést k co nejčastější účasti na mši svaté,“ vyzývá a dodává: „Dispenz ČBK od povinné účasti na mši svaté je jen deklaratorní pro klid svědomí. Morálně je dispenzován každý, kdo nemá možnost být na mši svaté, například když je nemocný. Protože ve většině farností je na mši svaté méně než sto lidí, nemá už většina důvod k dispenzování. Na dispenz se mohou odvolávat do 7. června jen tam, kde není možné zajistit tolik bohoslužeb, aby se na ně při splnění hygienických podmínek všichni dostali.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou