Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

První krajané dorazili do Česka

17. 3. 2015

Tisk

Dvě tašky do ruky, v nich to nejnutnější a vše ostatní nechat za sebou: „Bude se nám stýskat, ale zpátky už nikdy nechceme.“

Vydání: 2015/12 První krajané dorazili do Česka, 17.3.2015, Autor: Alena Scheinostová

Tak přicestovali v uplynulých dnech první čeští krajané z Ukrajiny. Ministerstvo vnitra (MV), které repatriaci řídí, upřednostnilo v první vlně ty, kdo jsou akutně ohrožení. „Čechohrad, odkud pochází většina současných příchozích, leží v doněcké oblasti a bojuje se jen několik hodin cesty odtud,“ vysvětlil Pavel Dymeš z MV. Do programu přesídlení, jejž loni v prosinci schválila česká vláda, se lidé přihlašují průběžně, prozatím se jedná řádově o stovky. Podle odhadů MV počty ještě porostou, nepůjde však nejspíš o závratná čísla.
Pocvičit se v mateřštině
V Česku se o krajany v prvních měsících postarají pracovníci Arcidiecézní charity Praha. V hotelu MV v jihočeské Červené, kde nyní příchozí bydlí, je jim k ruce vždy několik jejích zaměstnanců. „Na základě smlouvy s ministerstvem krajanům poskytujeme právní a sociální poradenství a asistenci, zajišťujeme pro ně překlady a tlumočení a také kurz českého jazyka,“ přiblížila Světlana Porche, ředitelka Střediska migrace ADCH Praha. „V praxi to znamená, že jsme jim k dispozici tady v hotelu a řešíme vše od překladů dokumentů přes maličkosti, jako že se někomu rozbila sklenička a neví, na koho se obrátit, až po pomoc při zápisu na úřad práce nebo při vyřizování trvalého pobytu a zdravotního pojištění.“
V Červené mohou krajané zůstat nejdéle šest měsíců. Rozhodně zde ale nebudou nečinně čekat. S podporou pracovníků charity si budou hledat ubytování a práci. „Prioritou je, aby tu v Červené nemuseli zůstat moc dlouho. Ani pro ně není nijak příjemné jen sedět v hotelu, bez možnosti chodit do zaměstnání a připravovat si novou budoucnost,“ podtrhl Pavel Dymeš z ministerstva.
Hotel leží stranou od vsi, odevšad je sem daleko. Děti proto vozí do školy v Milevsku mikrobus, hodiny češtiny budou probíhat přímo v budově, stejně jako případná bohoslužba – většina z přítomných se totiž aktivně hlásí k pravoslaví. Až se lidé odstěhují pryč (mnozí z nich si přejí jít za svými příbuznými, kteří už v Česku žijí), i ve svých nových bydlištích budou moci využít některých služeb charity.
Odešla už prababička
„My česky mluvíme špatně,“ odpovídá rozpačitě třiašedesátiletá Ahnesa. Netypický je však jen její přízvuk a občas jí chybí slovo; kromě češtiny stejně jako její sousedé ovládá ukrajinštinu a ruštinu. Na Ukrajinu odešla z Moravy už její prababička, když tam koncem 19. století byla k mání laciná hospodářská půda. „Doma se mluvilo česky, udržujeme i české zvyky, zpíváme české písničky. Učili jsme se ještě i vyšívat a háčkovat podle lidových tradic, vaříme česká jídla,“ popisuje Ahnesa. V Berouně už žije její starší dcera, a tak se Ahnesa rozhodla přestěhovat za ní, aby jí pomohla s dětmi. V Čechorodu učila chemii, ale profesní budoucnost v Česku si netroufá plánovat. „Nevím, co bych tu mohla dělat,“ krčí rameny. Pan Josef pracoval roky v pekárně. „Budu tu ale dělat cokoli, co bude potřeba,“ tvrdí. I on má v Česku příbuzné, byl by se stěhoval už dříve, ale kvůli starému otci to nešlo. „Přátelé zůstali na Ukrajině, bude nám smutno. Ale snad si najdeme přátele i zde.“
S celou rodinou i vnučkou přicestovala paní Naďa. „Tady je všechno dobré,“ směje se, když se ptáme, jak se jí jeví její nová vlast. Stejně jako její sousedé z původního domova, s nimiž tráví svých několik prvních českých dní, doufá, že se krize na Ukrajině již brzy vyřeší. „Ale vrátit se tam nechceme,“ prohlašuje rezolutně. Kam půjde, neví. V Čechohradu nechala zamčený dům, přátele i většinu majetku. Ale zdá se, že na nový život, který bude žít tady, se doopravdy těší.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou