17.–23. září 2024

Objevena hudba mučedníka z Tibhirine

17. 9. 2024

Ojedinělým způsobem zahájila školní rok farnost v západofrancouzském Orvaultu: prvním veřejným provedením hudebního pásma z kompozic, pod kterými je podepsán patron zdejšího kostela bl. Célestin Ringeard, jeden ze sedmi mnichů z Tibhirine zavražděných v Alžírsku roku 1996. Donedávna nikdo netušil, že tyto skladby existují.

Pozůstalost mnichů je uložena ve francouzském opatství v Aiguebelle. Roku 2018, kdy byli mniši blahořečeni, byly dokumenty zdigitalizovány a loni je začal zkoumat tým z univerzity ve Fribourgu pod vedením Marie-Dominique Minassianové. S úžasem odkryli, že obsahují také mnoho autorských hudebních kompozic. „Tento nečekaný objev byl pro nás zdrojem úžasu,“ svěřila badatelka deníku La Croix. „Dobrosrdečnou osobnost bratra Célestina jsme znali, ale o jeho skladbách jsme vůbec nic netušili,“ dodala. Mnich si svou tvorbu podle všeho nechával zcela pro sebe.

Badatelka vypátrala i 98letou řeholnici Claire-Marie, která nyní žije v Marseille a jejíž jméno se v partiturách objevuje u autorství textů. Jindy jde o zhudebněné verše, liturgické zpěvy, biblické inspirace apod. Vždy je uvedeno datum, místo a kontext vzniku. „Například dal vzniknout partituře nějaký zdravotní problém. Zdá se, že vše bylo u něj uchopeno, překonáno a prožito prostřednictvím hudby. To bylo jeho teologické působiště a osobní způsob modlitby,“ řekla o bratru Célestinovi Minassianová.

Připravila knihu 95 skladeb, již doprovází CD s 35 kompozicemi nazpívanými mnichy a mniškami v klášteřích Vanves a Bellefontaine. A doufá, že se tato hudba rozšíří do dalších míst.