15.–21. dubna 2025
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Letos slavíme Velikonoce společně

15. 4. 2025

|
Tisk
|

Ve stejný den – 20. dubna – slaví letos Zmrtvýchvstání Páně západní i východní křesťané. Mnozí z nich žádají, aby to tak bylo stále.

image:Image Poutníci na náměstí sv. Petra zdraví papeže Františka, který mezi ně v závěru bohoslužby na Květnou neděli přijel. „Krásnou Květnou neděli a Svatý týden,“ popřál všem. Ačkoli je v rekonvalescenci, podobně se vydal pozdravit o týden dříve poutníky v rámci Jubilea nemocných a zdravotníků.
Poutníci na náměstí sv. Petra zdraví papeže Františka, který mezi ně v závěru bohoslužby na Květnou neděli přijel. „Krásnou Květnou neděli a Svatý týden,“ popřál všem. Ačkoli je v rekonvalescenci, podobně se vydal pozdravit o týden dříve poutníky v rámci Jubilea nemocných a zdravotníků. Snímek Profimedia

V roce 1582 prosadil papež Řehoř XIII. reformu kalendáře, a protože ji přijala jen západní církev, slaví východní a západní křesťané Velikonoce zpravidla v rozdílnou dobu. Letos se však datum shoduje. Protože na letošek připadá 1 700. výročí Nicejského koncilu, který se otázkou jednotného data slavení rovněž zabýval, jde o shodu silně symbolickou. Pro společné datum se vyslovuje i papež František.

Podle prohlášení Světové rady církví WCC (sdružující 348 světových nekatolických církví) by společné datum bylo „jasným znamením smíření a konkrétním vyjádřením jednoty, za kterou se Kristus modlil“, jak uvádí na svém webu oikoumene.org. „Konflikty a války, napětí mezi lidmi a násilí na bezmocných narůstají. Svět není smířen,“ píše WCC a dodává, že za těchto okolností jsou křesťané povoláni „vydávat svědectví odvážně, s radostí a jedním hlasem“. Obsahem tohoto svědectví pro svět pak je, že „hlásat vzkříšení znamená vzdorovat moci smrti“.

V podobném duchu se nesla homilie z Květné neděle ve Vatikánu, kterou připravil zotavující se papež František a přečetl ji za něj kardinál Leonardo Sandri. „Když vidíme množství mužů a žen, které nenávist a násilí vrhají na cestu ke Kalvárii, vzpomeňme si, že Bůh tuto cestu proměňuje v místo vykoupení, protože po ní kráčel, když za nás dal svůj život,“ připomíná papež. „Tváří v tvář ohavné nespravedlnosti zla není nesení Kristova kříže nikdy marné, naopak, je to nejkonkrétnější způsob sdílení jeho spásné lásky,“ dodává Svatý otec. Sám pak na chvíli vyjel na vozíku mezi poutníky (více na str. 16).

Krvavě začal Svatý týden na Ukrajině, kde ráno o Květné neděli zaútočilo Rusko na město Sumy nedaleko hranic na severovýchodě země. Dvě balistické střely zasáhly střed města v okamžiku, kdy mnoho křesťanů mířilo na bohoslužbu nebo z ní. Přes třicet lidí zahynulo. „Jak víte, letos slavíme Velikonoce společně, podle gregoriánského i podle juliánského kalendáře. Dnes se i ve městě Sumy lidé chodili modlit do svých kostelů a při raketovém útoku tu zahynulo více než 30 z nich. Začíná Svatý týden a nám nezbývá než se obrátit k Pánu, aby nás bránil, protože se zdá, že žádná jiná síla není schopna ochránit mír a život,“ sdělil apoštolský nuncius na Ukrajině Visvaldas Kulbokas.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou