26. 11. 2024
|Ve dnech kolem 20. listopadu si svět připomíná pronásledované křesťany a právo na svobodu vyznání. Každoroční festival „Červená středa“ pořádá papežská nadace Církev v nouzi (ACN). Česko se připojuje 27. listopadu.
V šesti jazykových verzích (anglicky, nizozemsky, francouzsky, německy, italsky a španělsky) vydala ACN zprávu „Pronásledovaní a zapomenutí?“, která hodnotí míru perzekuce křesťanů od léta 2022 do léta 2024 v 18 zemích s nejhoršími podmínkami. V 17 z nich se situace ve srovnání s předchozími obdobími ještě zhoršila – platí to zvláště pro africké státy včetně Nigérie, kde se stupňuje islamistické násilí, pro Čínu, Írán či Indii a také pro Nikaraguu, která se v seznamu ocitla poprvé za 18 let, kdy ACN zprávu vydává. Nikaragujský režim proti církvi tvrdě zasahuje, vyhání duchovní a misionáře a ruší církevní iniciativy. V polovině listopadu například úřady vyhostily předsedu zdejší biskupské konference Carlose Enriquea Herreru Gutiérreze. Jedinou ze sledovaných zemí, kde se podle ACN postavení křesťanů mírně zlepšilo, je Vietnam, a to zejména díky lepším diplomatickým vztahům s Vatikánem. Do zprávy lze nahlédnout na webu acninternational.org.
V rámci letošní Červené středy (#RedWednesday), celosvětově ustanovené na 20. listopadu, lidé podporují perzekvované pro víru ve více než dvaceti zemích zhruba třemi stovkami akcí. Nedílnou součástí je gesto, jímž v roce 2016 každoroční tradice tohoto festivalu začala: nasvěcení významných (nejen) sakrálních budov červenou barvou mučednictví. K němu se na mnoha místech přidaly modlitby, konference, výstavy nebo koncerty – a událost se prodlužuje na více dní.
Dvojnásobný počet diecézí oproti loňsku, tedy 27, se zapojil v Austrálii, kde se vzpomínalo zvláště na utrpení křesťanů ve Svaté zemi. Červená středa proběhla také na Novém Zélandě, v Kanadě, Chile, Mexiku nebo Kolumbii. Těžištěm je ale Evropa. V ekumenickém duchu a s rozsvícením mnoha staveb proběhl festival v Německu, kde se mj. za pronásledované konal v katedrále ve Fuldě koncert evangelické hudební skupiny Koenige und Priester (Králové a kněží) se stovkami posluchačů a v živém přenosu mnoha televizních i rozhlasových stanic. Následovalo představení zprávy ACN.
Ve Francii zase ACN spojila s Červenou středou jinou svoji pravidelnou akci Noc svědků. Událost věnovaná již popatnácté křesťanům zemřelým v aktuálních konfliktech se letos poprvé konala v termínu Červené středy a pod její hlavičkou. V několika francouzských katedrálách tak zněla jména zemřelých za poslední rok při perzekucích v Arménii, Pákistánu a Burkině Faso, modlitby, zpěvy i meditace o mučednictví a k vidění byla výstava.
Ve Spojeném království se do Červené středy už tradičně zapojují katolické školy, které letos v hodinovém livestreamu představovaly, jak se jim daří šířit povědomí o protikřesťanském násilí. Během slavnostní mše sv. v Brompton Oratory v Londýně pak obdržela cenu „Odvaha být křesťanem“ čtyřiadvacetiletá Ribqa Nevash původem z Pákistánu, která v médiích vytrvale dává hlas křesťanským ženám ze země svého původu uneseným a nuceně provdaným za muslimy. Britská ACN též na Červenou středu uspořádala tematická vystoupení ve Westminsterském paláci a ve skotském parlamentu.
V České republice se Červená středa koná 27. listopadu. Společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí ji pořádá Česká biskupská konference. Kromě nasvícení desítek významných budov v celé zemi je součástí programu mezinárodní konference o svobodě vyznání v prostorách Vlasteneckého sálu v pražském Karolinu následovaná židovsko-křesťanskou modlitbou, průvodem centrem Prahy se svíčkami a benefičním koncertem v kostele Panny Marie Sněžné (více na webu cervenastreda.cz).