26. 11. 2024
|Bezmála sto děl jednoho z nejslavnějších umělců minulého století Marca Chagalla lze až do 9. února obdivovat ve vídeňském Muzeu Albertina. Plátna byla zapůjčena z institucí po celém světě.
Starozákonní duchovní zkušenost i otisk tragédie holokaustu, inspirace naivním uměním i kubismem, rodný Vitebsk i Paříž nebo New York, Bible, cirkus, manželství, sen a katastrofa – tyto souřadnice dávají Chagallovu dílu naprosto nezaměnitelný charakter. Movša Chackelevič Šagalov (1887–1985) pocházel z ortodoxní chasidské rodiny v běloruském Vitebsku a vzpomínky na sousedy, běloruskou i židovskou kulturu a každodennost i některé konkrétní výjevy zůstaly důležitým zdrojem jeho poetiky, jakkoli se později stal Marcem Chagallem a přesídlil do Francie, USA a časem opět do Francie, kde strávil po válce zbytek života. Ač úzce spolupracoval s francouzskou avantgardou, nikdy se nestal „primitivistou“, „kubistou“, „fauvistou“ ani „surrealistou“; z těchto proudů v mnohém čerpal, ale vždy zůstal především sám sebou.
Na výstavě v Albertině návštěvníka čeká průřez jeho dílem a všemi Chagallovými tvůrčími etapami. Najdeme tu jeho typické cirkusové výjevy nebo scény milenců a manželů, zrození a smrti, ale také malby s náboženskými motivy. Blízko měl zejména ke Starému zákonu a námětům židovským. Z 30. let 20. století pak pochází jeho pozoruhodná série biblických ilustrací, kdy zachytil velké proroky, patriarchy a krále židovského národa a Ježíšovo martyrium propojil s pronásledováním Židů v Evropě za nacismu. Smír křesťanství s židovstvím je ostatně i přímým poselstvím jeho proslulých modrých vitrážových oken v kostele sv. Štěpána v německé Mohuči, která u 86letého Chagalla v roce 1973 objednal tamní farář P. Klaus Mayer, oddaný úsilí o křesťansko-židovské smíření a dialog.
Výstava v Albertině je otevřena denně od 10 do 18 hodin, ve středu a pátek až do 21 hodin. Vstupenky si lze objednat i na stránkách www.albertina.at, jež mají také českojazyčnou verzi.
Chagall. Albertina, Albertinaplatz 1, Vídeň. 28. 9. 2024 – 9. 2. 2025