26. 11. 2024
|Tři staré české mistry a tři pozoruhodné nástroje představuje na novém CD Varhany Moravskoslezského kraje badatel a varhaník Tomáš Thon.
Historie varhanářství ve Slezsku sahá až do konce 17. století, kdy v Opavě působila dílna rodiny Ryšáků, a s přerušením ve 20. století se udržuje dodnes. Návaznost na barokní varhanářskou tradici vykazují i dva moderní nástroje, které zní na aktuální nahrávce. Jsou to varhany z kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně, postavené v roce 2006 podle varhan z pražského Týnského chrámu, a nástroj z nového kostela sv. Hedviky v Darkovicích z roku 2010, inspirovaný barokními varhanami z Kladrub.
Na hlučínský nástroj Tomáš Thon hraje – v duchu historicky poučené interpretace, jak je pro jeho práci příznačné – kompletní varhanní dílo Bohuslava Matěje Černohorského (1684–1742), tedy jednu tokátu a sedm fug, nahrané vůbec poprvé. Děl tohoto skladatele, varhaníka a kněze-minority (působícího mj. jako regenschori baziliky sv. Antonína v Padově), u nichž by panovala jistota autorství, se zachovalo velmi málo, tudíž jde o určitou raritu. Varhany z Darkovic zase znějí podle not Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813), skladatele mimořádně pracovitého a plodného, jehož profesní dráha je spojena především s Vídní a který vedle sedmi desítek symfonií a stovky smyčcových kvartetů napsal 58 mší. Také jeho šest varhanních fug na tomto albu je natočeno poprvé. Vaňhal je napsal už jako zkušený komponista, vydal v roce 1810 a věnoval je arcivévodovi Rudolfu Janovi, pozdějšímu arcibiskupu olomouckému a kardinálu. Ten byl sám talentovaným hudebníkem, mecenášem a rovněž žákem i přítelem Ludwiga van Beethovena.
Poslední cyklus skladeb – osm tokát a fug Josefa Segera (1716–1782) – nahrál Tomáš Thon na varhanní pozitiv z roku 1864, který byl dříve využíván liturgicky a nyní je umístěn v Historické výstavní budově Slezského muzea v Opavě. Skladatel, houslista, varhaník a pedagog Seger byl ve hře na varhany žákem Černohorského a za varhany usedal především v pražském Týnském chrámu a v kostele U Křižovníků. Zpěvné Segerovy tokáty a fugy mají i vánoční motivy: neomylně rozpoznáme melodii starobylé písně „Narodil se Kristus Pán“.
75 minut varhanní hudby na CD i s obsažným bookletem je k dostání na webu vydavatelství artthon.cz, kde si lze objednat také kritické vydání partitur těchto (a mnoha dalších) skladeb.
Varhany Moravskoslezského kraje. Stará česká hudba (Artthon 2024)