30. července–5. srpna 2024
Aktuální
vydání
38
Předchozí vydání
Hledat
Doma
Doma

Obsah

Jejich rozdělení se týká i nás

Doma

30. 7. 2024

|
Tisk
|

Vidět, jak přátelé trpí, a nebýt si jist, jak jim pomoci: říct něco, nebo být radši zticha? Snažit se udržet přátelství s oběma ex-manželi, nebo se „přidat“ jen na jednu stranu? Dilemata spojená s rozvodem přátel nejsou vůbec jednoduchá.

image:Image Jako přátelé těch, kterým manželství krachlo, cítíme mnohdy úzkost.
Jako přátelé těch, kterým manželství krachlo, cítíme mnohdy úzkost. Snímek Pixabay

„Manželství je celoživotní projekt. V tom je jeho úžasná cena, pokud ho oba chápou a naplňují,“ zdůrazňuje pastorální teolog Mons. Aleš Opatrný, který dlouhá léta doprovází snoubence při přípravě na manželství a manžele při zvládání těžkostí, ve své „abecedě manželství“ – útlé knížečce V dobrém i ve zlém (KNA 2020). Zatímco některé páry spolu zvládnou vyřešit i řadu vážných krizí a nést úplně všechno až do smrti, svazky jiných dvojic se – často po mnohaletém zápasu o budoucnost vztahu, intenzivních párových terapiích i usilovných modlitbách – bohužel rozpadají. „Jakkoliv je rozvod nežádoucí, není možné nevšímat si těch, kdo do této situace mnohdy nechtěně upadli,“ uvádí Mons. Opatrný v další své knize O nesnázích v manželství: Jak je včas rozpoznat a hledat cestu dál (KNA 2019). A pokračuje: „Zkušenost ukazuje, že rozpad manželství je zraněním, které se netýká jen manželů a dětí, ale širšího okruhu osob.“

Právě v roli přátel lidí, kterým manželství krachlo, cítíme mnohdy úzkost: třeba jsme si „něčeho“ všimli už před jejich svatbou a nyní nás straší známé „já jsem to věděl/a“ doprovázené výčitkou svědomí „ale ani slovem jsem se jim o svých pochybách nezmínil/a“. Nebo cítíme, že jsme jen mlčky léta přihlíželi náznakům blížící se katastrofy, kterou daná dvojice třeba ani netušila. Bolest je pak ještě o to větší, když několik párů tvoří společenství, ve kterém „najednou“ zeje tato otevřená rána.

O tom, jak náročné období rozvodu mohou přátelé ulehčit, ale i ztrpčit, svědčí anonymizované příběhy rozvedených níže. „Nelze žádat, abychom všichni řešili problémy v jejich životních situacích. Jde o to, abychom je podle příkladu papeže Františka neviděli jen jako osoby žijící v mimořádných situacích, které považujeme za nesprávné, ale jako ty, kdo žijí tento jediný a pro ně nikoli mimořádný život,“ uvádí Mons. Opatrný v knize O nesnázích v manželství. Prakticky se k tomu postavili např. v plzeňské diecézi, kde je už od loňské postní doby v návaznosti na osmou kapitolu papežovy apoštolské exhortace Amoris laetitia otevřený prostor pro rozlišování možnosti přijímání svátostí manžely žijícími v novém svazku. Na cestě je doprovází biskup Tomáš Holub spolu s tzv. misionáři milosrdenství.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou