12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

O roli žen s papežem i prezidentem

Z domova

12. 3. 2024

|
Tisk
|

„V čase zmítaném nenávistí, válkou a ideologiemi vnášejí ženy lásku a lidskost tam, kde chybí,“ prohlásil papež František u příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března. K postavení a roli žen obrátil pozornost vícekrát.

image:Image Prezident Petr Pavel s chotí Evou u příležitosti MDŽ přijali na Hradě 19 žen, které jsou úspěšné v různých oborech. Byla mezi nimi i zpěvačka Marie Rottrová, primářka Katarína Vlčková z Cesty domů nebo boromejka Vojtěcha Fialová. „Nikdy by mě nenapadlo, kam až se dostanu s povoláním řádové sestry a kuchařky. Bylo to milé a srdečné,“ popsala pro KT s tím, že každá zde promluvila o své práci. „Došlo i na témata, která dnešní ženy tíží – třeba kvóty či spojení mateřství a profese.“
Prezident Petr Pavel s chotí Evou u příležitosti MDŽ přijali na Hradě 19 žen, které jsou úspěšné v různých oborech. Byla mezi nimi i zpěvačka Marie Rottrová, primářka Katarína Vlčková z Cesty domů nebo boromejka Vojtěcha Fialová. „Nikdy by mě nenapadlo, kam až se dostanu s povoláním řádové sestry a kuchařky. Bylo to milé a srdečné,“ popsala pro KT s tím, že každá zde promluvila o své práci. „Došlo i na témata, která dnešní ženy tíží – třeba kvóty či spojení mateřství a profese.“ Snímek Zuzana Bönisch

Jedinečnou ženskou schopnost soucitu, intuici a péči o druhé vyzdvihl Svatý otec 7. března při audienci pro účastníky mezinárodní a meziuniverzitní konference v Římě „Ženy v církvi: tvůrkyně lidskosti“. Ve své promluvě postupně zmínil deset světic, které v různých dobách, kdy byly ženy více vyloučeny ze společenského a církevního života, svým vlastním stylem podnítily dobročinné iniciativy a vyvolaly důležité reformy v církvi: mezi nimi sv. Tereza z Kalkaty, Afričanka a bývalá otrokyně Josefína Bakhita, indiánská světice Kateri Tekakwitha nebo další svaté amerického kontinentu Mary McKillopová či Alžběta Anna Setonová. Papež však připomněl také množství žen, které zůstávají neznámé a jejichž podporu a svědectví církev velmi potřebuje. A upozornil na přetrvávající strach ze vzdělaných žen a na to, kolik žen a dívek ve světě dosud „trpí násilím, nerovností, nespravedlností a špatným zacházením“.

Ve stejné době probíhalo v Římské generální kurii mezinárodní setkání o ženách ve vedoucích rolích, které organizovala Caritas Internationalis a britské a australské vyslanectví při Svatém stolci. Účastníci diskutovali o tom, jak mohou církve a vlády spolupracovat na posilování postavení žen ve společnosti.

Svou blízkost ženám na celém světě papež František vyzdvihl také při nedělní modlitbě Anděl Páně. Zvlášť připomněl ty, jejichž důstojnost není dostatečně respektována, a vůči kterým tak společenské i politické instituce mají dluh. Také letošní Svatý týden bude více zaměřen na ženy, a to díky papežovu rozhodnutí slavit připomínku Ježíšovy poslední večeře na Zelený čtvrtek v jedné z největších italských ženských věznic Rebibbia. Společně s pracovníky i vězeňkyněmi, z nichž velkou část tvoří cizinky, František vstoupí do slavení Velikonoc bohoslužbou, při níž bude umývat přítomným ženám nohy.

Křesťanky jsou zranitelnější

Nevládní lidskoprávní organizace Open Doors, která se zaměřuje na monitorování práv křesťanů a dalších lidí víry, vydala k 8. březnu studii o podobách pronásledování křesťanek ve světě. Způsob, jakým jsou pronásledovány ženy, se liší od toho, kterému čelí muži – upozorňuje zpráva, z níž cituje agentura KAI. Zatímco muži a chlapci zažívají „cílené, viditelné a násilné“ pronásledování, situace žen a dívek je „složitější, skrytější a také brutálnější“. Křesťanské ženy jsou obzvláště zranitelné vůči nuceným sňatkům, sexuálnímu, fyzickému a psychickému násilí a únosům. „K těm dochází především v soukromé sféře, často za zavřenými dveřmi, nebo se jich dopouštějí osoby z rodinného prostředí,“ varuje organizace.

Zvláště pak upozorňuje na to, že křesťanky jsou více ohroženy, kdykoliv v zemi zavládne nejistota a politická či hospodářská nestabilita, protože ty vždy prohloubí už existující nerovnost mezi muži a ženami. V 82 % zemí, kde jsou křesťané podle každoročně aktualizovaného žebříčku Open Doors nejvíce pronásledováni, pak křesťanky ve vysoké míře trpí sexuálním násilím využívaným jako válečná zbraň.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou