27. února–4. března 2024
Aktuální
vydání
19
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Vyslanci sv. Benedikta v Praze

Z domova

27. 2. 2024

|
Tisk
|

Pochodeň za „Mír a společnou Evropu“ dorazila minulou středu spolu se stovkou italských poutníků na pražský Břevnov. Pouť už 60 let propojuje místa spjatá se sv. Benediktem.

image:Image Někteří italští poutníci přišli do kostela na Břevnově v dobových oblecích. Mši svatou slavil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo.
Někteří italští poutníci přišli do kostela na Břevnově v dobových oblecích. Mši svatou slavil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Snímek František Nedbal / Člověk a Víra

Poutníci vyrážejí každý rok z Nursie, Subiaca a Cassina, tří měst ve střední Itálii spojených životem a odkazem sv. Benedikta, patrona Evropy. Letos vyšel cíl na Prahu. Pochodeň zapálili už 17. února v Nursii, v Benediktově rodišti, v jemu zasvěcené bazilice. Ještě předtím ji požehnal papež na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Bazilika v Nursii prochází obnovou po ničivém zemětřesení v roce 2016 a obřad uvnitř se stal symbolem znovuzrození. Subiaco je zase místem, kde v Benediktovi zrály jeho duchovní myšlenky, a v Cassinu je převedl do slov a činů, a položil tak základy Evropy, jak píše Vatican News.

S pochodní putují věřící za účasti starostů zmíněných obcí už od roku 1964 – loni takto dorazili do Lisabonu, letos do Prahy. „Cílem iniciativy je přinést světu poselství sv. Benedikta o míru,“ řekl při zapálení pochodně arcibiskup spoletskonursijské arcidiecéze Renato Boccardo. „K pouti vybíráme zejména místa, která mají bohatý historický význam, a stávají se tak strážcem dědictví spojeného s Benediktovou řeholí,“ vysvětlil arcibiskup a popsal význam putování: „Je důležité jeho poselství znovu předkládat dnes, ve světě poznamenaném nejen válkami, ale také individualismem a zanedbáváním těch méně šťastných, aby lidé pochopili, že je možné žít jinak, jak nás to naučil sv. Benedikt.“ Zemětřesením zničená bazilika v Nursii je stále staveništěm, do příštího roku by se ale mělo podařit vrátit jí původní krásu. „Náš kostel v sobě shromažďuje utrpení způsobené katastrofami. Jeho obnova je znamením naděje pro všechny, kteří se ještě nevrátili do svých domovů a ke svému každodennímu životu. Společnými silami můžeme obnovit nejen zdi, ale především naši jednotu,“ doplnil arcibiskup Boccardo.

Poutníky, některé v dobových oděvech, uvítal na Břevnově nuncius Jude Thaddeus Okolo i zdejší benediktinský opat P. Prokop Siostrzonek. „Organizátoři jsou rádi, když mši s poutníky může slavit místní arcibiskup, kvůli biskupským exerciciím to ale tentokrát nešlo. Jsme rádi, že pozvání s radostí přijal nuncius, přišel i italský velvyslanec,“ popsal opat Siostrzonek. Tomu předali poutníci, kteří se vydali také do Sněmovny a na italskou ambasádu, vzácné vydání Řehole sv. Benedikta.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou