14.–20. listopadu 2023

O každém dokázal říct dobré slovo

Z domova

14. 11. 2023

Zemřel Karel Schwarzenberg, politik evropského formátu a výrazná osobnost veřejného života.

image:Image Karel Schwarzenberg (10. 12. 1937 – 11. 11. 2023)
Karel Schwarzenberg (10. 12. 1937 – 11. 11. 2023) Snímek Jiří Strašek

Na svátek sv. Martina, v sobotu 11. listopadu, zemřel ve Vídni po delší hospitalizaci ve věku 85 let Karel Schwarzenberg, hlava starobylého šlechtického rodu a jedna z nejvýraznějších osobností české polistopadové politiky. „Pomáhal nám získávat respekt a dobré jméno v zahraničí. Jeho rozhled, zkušenosti a noblesa nám budou velmi chybět,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Schwarzenbergovo vystupování vyzdvihl i biskup Václav Malý. „Nikdy nezmiňoval ani neukazoval na sebe, co vše vykonal pro svobodu naší vlasti před rokem 1989 a pro její respekt a dobrou pověst po roce 1989. Žádný narcismus ani sebestřednost, tak časté u veřejně známých osobností,“ napsal.

Celoživotní služba

Na politika vzpomněl i vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn. „S vděčností a velkou úctou vzpomínám na Karla Schwarzenberga, člověka a politika s pevnými křesťanskými a humanistickými hodnotami a velkého Evropana, který byl po sametové revoluci připraven využít svůj talent pro českou vlast. Kéž ho Bůh odmění za vše dobré, čím přispěl k obecnému blahu daleko za hranicemi České republiky,“ uvedl.

Schwarzenberg se hlásil ke katolické víře, byl součástí života církve a o obojím veřejně hovořil. „Každoročně nám salesiánům do pražských Kobylis posílal na Vánoce kapry,“ připomněl P. Zdeněk Jančařík s tím, že i Schwarzenbergovy historky byly smířlivé, trefné a skoro o každém dokázal říct dobré slovo.

Republiku musel opustit už jako dítě po komunistickém puči v roce 1948. Přestože značnou část života strávil v Rakousku, na rodnou zemi nezapomněl. Vytrvale podporoval český disent, na jednom z rodových sídel schraňoval zakázanou českou literaturu a zasazoval se o dodržování lidských práv.

Po roce 1990 se mohl vrátit do Československa a opět se věnovat správě zpustošeného rodového dědictví. Mimo to se ale zapojil do veřejného života. Spolupracoval s prezidentem Václavem Havlem a působil jako jeho kancléř, založil a podporoval řadu nadací. Do politiky výrazně promluvil v pozdějším věku. Od roku 2004 byl senátorem, poslancem a dvakrát i ministrem zahraničí. Spoluzaložil stranu TOP 09 a byl jejím prvním předsedou. Letos 28. října získal nejvyšší státní vyznamenání.