16.–22. listopadu 2021
Aktuální
vydání
01
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Policie se snaží kampaní ochránit seniory

Z domova

16. 11. 2021

|
Tisk
|

Informační kampaň „Pomáháme seniorům, chráníme seniory“ zahájila policie tento podzim. Varuje před nejčastějšími způsoby, kterými se různí podvodníci snaží starší lidi zneužít.

Policie na svém webu a v řadě regionálních tištěných médií postupně zveřejňuje příběhy, které ukazují nejčastější způsoby, jakými se podvodníci snaží seniory okrást. „Jedním z nich je tzv. vnuk, kdy se pachatel vydává za vnuka s cílem okrást seniory. K příběhům připojujeme základní bezpečnostní desatero, jak se chovat bezpečně a nenechat se napálit,“ popisuje vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová a apeluje také na čtenáře KT, aby byli obezřetní a zbytečně nevystavili sebe a své blízké ohrožení.

Scénář podvodu „vnuk“ je jednoduchý. Podvodníci používají výmluvu na rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka. Senior je často hovorem natolik překvapen, že sám prozradí skutečné jméno svého vnuka, čímž pachateli usnadňuje práci. Většinou k tomu postačí pár vět typu: „Haló, kdo volá?“ „To jsem já, dědo, ale špatně tě slyším.“ Následuje smyšlený příběh pachatele, že je v nouzi, měl nehodu, musí do nemocnice nebo že je u advokáta a nutně potřebuje finanční pomoc. Údajný vnuk se samozřejmě nemůže osobně dostavit na místo, aby si peníze vyzvedl, proto posílá svého „kamaráda“, který na místo přijede vozidlem taxi. Nezřídka se stává, že tento kamarád následně předává peníze ještě přes dalšího prostředníka, aby znesnadnil případnou identifikaci.

Oblíbenou strategií je také tzv. služba, kdy podvodníci nabízejí „výhodné“ služby a produkty ve snaze prodat předražený výrobek nebo se vloudit do obydlí seniora, kde chtějí krást. „Při jakémkoliv podezření se senioři nebo jejich blízcí mohou obrátit na tísňovou linku 158,“ připojuje Zuzana Pidrmanová. Nejvíce útoků s využitím různých podvodných legend letos eviduje policie na území hlavního města a v Ústeckém kraji. Loni se pachatelé pokusili seniory okrást o bezmála 48 milionů korun, v letošním roce je to již 17,5 milionu korun a policie eviduje přes 250 trestných činů proti tzv. zranitelným osobám ve vyšším věku.

Z DESATERA OSOBNÍ BEZPEČNOSTI

Nikoho cizího si nepouštějte domů.

Nevěřte dojemným historkám a příběhům. Vezměte si čas na rozmyšlenou a informace si ověřujte.

Nikdo vás nemůže nutit, abyste cokoliv řešili, podepisovali a hned se rozhodovali v časové tísni. Vždy se raději poraďte s někým z rodiny nebo známým. Berte si čas na rozmyšlenou a kontakt, na který se vy nebo vaše rodina může obrátit.

Neuzavírejte žádné smlouvy po telefonu. Nesdělujte žádné citlivé informace po telefonu.

Neposkytujte nikomu své doklady, platební karty, přístupová hesla, kódy PIN ani jiné bezpečnostní kódy.

Pamatujte, že vám nikdo nesmí fyzicky nebo psychicky ubližovat nebo omezovat vaše práva a svobodu.

Zdroj: Policie ČR

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou