9.–15. listopadu 2021

Nejde jen o vinu jednotlivců, přiznali francouzští biskupové

Ze světa

9. 11. 2021

Nad šokující tzv. Sauvého zprávou o zneužívání v církvi a společnosti jednali francouzští biskupové v Lurdech na svém plenárním zasedání po celý uplynulý týden.

8. listopadu v čase uzávěrky tohoto vydání KT shrnou své závěry na tiskové konferenci. Nezávislá vyšetřovací komise CIASE na žádost církve prozkoumala případy zneužití v církevním prostředí a sečetla 330 tisíc obětí za uplynulých 70 let. „V tuto chvíli čelíte dramatické bouři. Povzbuzuji vás, abyste nesli své břemeno s vírou a nadějí, a já ho nesu s vámi,“ vzkázal podle Vatican News francouzským biskupům papež František a ujistil: „Jsem si jist, že pod vedením Ducha Svatého společně najdete způsob, jak oběti respektovat a utěšit.“

„Uvažujeme z pohledu obětí, ne z pohledu toho, co může církev ztratit,“ předeslal podle deníku La Croix mluvčí biskupů P. Hugues de Woillemont. Jednání 2. listopadu zahájilo tiché rozjímání před lurdskou jeskyní. Následné debaty, prokládané předčítáním svědectví ze Sauvého zprávy i rozhovory s několika oběťmi, se odbývaly za zavřenými dveřmi. 5. listopadu pak předseda episkopátu Éric de Moulins-Beaufort před novináři uznal institucionální odpovědnost církve: „Toto násilí není pouze dílem izolovaných jednotlivců, ale umožnil je celkový kontext.“

V sobotu odpoledne před růžencovou bazilikou všichni biskupové poklekli před velkým krucifixem vztyčeným pro tuto příležitost a modlili se za odpuštění. „Bože, odpusť nám, že jsme nepochopili, že moc, kterou nám dáváš, vyžaduje jít neochvějně příkladem. Odpusť nám, že jsme si spletli tvé milosrdenství s tolerancí tváří v tvář zlu,“ přednesl arcibiskup Moulins-Beaufort.

Na závěrečné tiskové konferenci biskupové zveřejní přijatá opatření včetně formy odškodnění obětí, které ohlásili už letos v březnu.