2. 11. 2021
|Třicet tisíc delegátů ze 192 zemí zasedá v těchto dnech na 26. konferenci OSN o změně klimatu ve skotském Glasgow. Hledají cesty, jak přibrzdit fatální ničení životního prostředí.
Zasedání zvané zkráceně COP26 se původně mělo konat před rokem, kvůli pandemii však bylo přeloženo. Jde o největší summit, jaký kdy Spojené království hostilo. Jak ve svém poselství, zveřejněném ve vysílání BBC, upozornil papež František, pandemie ještě více posílila vědomí vzájemné provázanosti krizí lidstva i světa a „věští dokonalou bouři, která může přetrhat vazby, jež zajišťují soudržnost naší společnosti“.
„Změna klimatu a pandemie odhalují radikální zranitelnost všech a všeho a vyvolávají mnoho pochybností a otázek o našich ekonomických systémech a způsobu organizace našich společností,“ předeslal Svatý otec a navázal: „Každá krize vyžaduje vizi, schopnost plánovat a rychle zasáhnout, znovu zvážit otázky budoucnosti našeho společného domova. Při jejich řešení můžeme nechat převládnout postoje izolacionismu, ochranářství a vykořisťování anebo mohou znamenat skutečnou příležitost k proměně, skutečný okamžik obrácení, a to nejen v duchovním smyslu,“ zdůraznil František.
Myšlenku zodpovědné péče o „společný domov“ všeho stvořeného nejúplněji rozvinul ve své tzv. zelené encyklice Laudato si‘, kterou vydal před šesti lety. Loni 24. května k jejímu pětiletému výročí vyhlásil zvláštní Rok Laudato si‘. Státy mají na summitu představit aktualizované plány na snížení emisí skleníkových plynů. Vystoupí například prezident USA Joe Biden, dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Českou republiku zastupuje šestičlenná delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem. Státy EU budou vystupovat podle předem vyjednané společné dohody, kterou v říjnu schválil Evropský parlament. Cílem EU je snížení emisí do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990 (jde o společný cíl, nikoli o 55 % pro každý stát).
Smyslem snah je omezit nárůst globální teploty, která vede mj. k extrémním projevům a výkyvům počasí či zvedání hladiny oceánů. Státy se též už v minulosti – podpisem tzv. Pařížské dohody v roce 2015 – zavázaly uvolnit na tento účel nezbytné prostředky. Summitu se však neúčastní vrcholní představitelé největších znečišťovatelů, jako jsou Čína, Rusko nebo Brazílie.
„Na to, abychom změnili směr a pomohli planetě, máme prostředky i zdroje. Chybí nám jen politická vůle,“ vyjádřil se k summitu vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin v rozhovoru pro Vatican News. Ten v Glasgow zastupuje v čele delegace Svatého stolce papeže Františka. „Proces snižování emisí byl již zahájen. Zásadní otázkou je, zda se země dostatečně zmobilizují, aby dodržely termíny, které vědci stanovili jako optimální,“ uvedl kardinál Parolin a zdůraznil: „Jedním z úkolů Svatého stolce je burcovat a motivovat vedoucí představitele ke konkrétním krokům.“
Papež František vytrvale připomíná, že pro ochranu stvoření je nezbytná spolupráce všech a také změna vnitřního postoje od „skartační kultury“ ke „kultuře péče“. „Je to jediný způsob, jak skutečně uvést v platnost to, co je zakotveno v Pařížské dohodě,“ dodal kardinál Parolin a připomněl, že jde i o otázku důstojnosti člověka, protože stav životního prostředí úzce souvisí se zbídačováním mnoha lidí v nejohroženějších zemích.
Komise biskupských konferencí EU (COMECE) vyzvala Evropskou unii, aby vedle snižování emisí vyvinula úsilí i v dalších oblastech. V listě podepsaném předsedou COMECE kardinálem Jeanem Claudem Hollerichem mj. stojí: „Je třeba radikálně změnit náš životní styl, skoncovat s bezohledným konzumem a neúměrným vykořisťováním.“ Biskupové též požadují okamžité ukončení podpory využívání fosilních paliv i dodržování závazků, které EU přijala stran finanční podpory ochrany klimatu a za kterými údajně silně zaostává. Podle nich rovněž nedostatečně pomáhá nahrazovat klimatické škody v chudých zemích, což je otázkou „základní spravedlnosti“.
Stovky náboženských představitelů a organizací z celého světa včetně řady katolických iniciativ se připojily k výzvě „Svatí lidé, posvátná planeta“, se kterou vystoupilo světové mezináboženské hnutí Green Faith. Mezi požadavky na výraznější ochranu klimatu rezonuje také volání po zabezpečení přístupu k pitné vodě pro všechny, ke spravedlivým mzdám v chudých zemích nebo k cenově dostupné a obnovitelné energii.
Modlitbou podporuje průběh jednání komunita bratří z Taizé. Jak informoval deník L’Osservatore Romano, už v létě bratři své mladé hosty vyzvali, aby napsali k summitu modlitby. Bratr Matthew a bratr Sébastien jsou nyní na cestě vlakem do Glasgow, kde se zapojí do modliteb v kostelích v centru města. Před ukončením konference 11. listopadu se pak budou společně s místními jezuity účastnit modlitební vigilie v kostele sv. Aloise.