2.–8. listopadu 2021

Kardinál Sandri přivezl do Sýrie pomoc i naději

Ze světa

2. 11. 2021

Podpořit zdecimovanou křesťanskou komunitu v Sýrii přijel na celých devět dní prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri.

Sedmnácti tamním církevním společenstvím ohlásil jménem papeže Františka i finanční dar – každému 10 tisíc dolarů (zhruba 220 tisíc korun). Jsou zamýšleny na pomoc v oblastech, které jednotliví biskupové označili za nejpotřebnější.

Vatikánská návštěva od 25. října do 3. listopadu probíhá v desátém roce syrské občanské války, která si vyžádala přes 350 tisíc obětí a někdejší 10% podíl křesťanských obyvatel podle statistik Open Doors snížila na 3,7 %. Kardinál Sandri proto nyní navštěvuje města, kde křesťanské komunity – jakkoli umenšené – vytrvávají: od Damašku přes Homs či Malúlu po Aleppo.

„Struny harf příliš dlouho hrály písně bolesti a smutku, zejména za mrtvé, unesené, vězněné, za děti a mladé lidi, kteří vyrůstali pod bombami a byli zbaveni rodičovské lásky a vzdělání,“ citoval z projevu kardinála Sandriho v Damašku při setkání s biskupy magazín Crux. „Nyní je slyšet nářek, že není chleba. Šokující počet lidí je nucen žít pod hranicí chudoby. Vzduch, který se kvůli bombám a chemickým látkám stal nedýchatelným, může být nyní znečištěn lhostejností, která jako by na syrské drama padla. Papež František však od počátku svého pontifikátu upírá svůj pohled na vás všechny, vyzývá k postu a modlitbám, k ukončení bojů, k obnovení spravedlnosti a dodržování práva,“ ujistil kardinál Syřany.

Jak oznámil, příští rok by se v Damašku mělo konat mezinárodní zasedání katolických Charit a představitelů místních církví i Vatikánu, aby lépe koordinovali pomoc zbídačelé zemi, kde je až 60 % obyvatel ohroženo nedostatkem potravin. V zemi pomáhá i česká Charita.

Vedle liturgického slavení s různými církvemi v jednotě s Římem se host pomodlil též u hrobu jezuitského misionáře P. Franse van der Lugta, zavražděného v roce 2014 při obléhání Homsu.