2.–8. listopadu 2021
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat
Publicistika
Publicistika

Obsah

Na pivo i pro duchovní slovo do „Nekostela“

Publicistika

2. 11. 2021

|
Tisk
|

V pražském klubu Rock Café pořádají evangeličtí duchovní v čele s duem youtuberů Pastoral Brothers experimentální bohoslužby pro hledající. Říkají tomu „Nekostel“.

image:Image V Nekostele vystoupil i literární historik a kazatel Českobratrské církve evangelické Martin C. Putna.
V Nekostele vystoupil i literární historik a kazatel Českobratrské církve evangelické Martin C. Putna. Snímek autorka

Do legendárního podzemního klubu na pražské Národní třídě přichází od října každé úterý večer desítky lidí, které oslovili evangeličtí duchovní přes sociální sítě. Někdo dojde sám, jiný ve skupince, jsou tu vysokoškoláci, ale i starší lidé. Na baru si někteří dají pivo a s ním se přesunou do sálu. Nepřipomíná to klasické nedělní shromáždění – vypadá to spíše jako přednáška či beseda se živou hudbou.

„Tohle sice není kostel, ale i v nekostele se zdravíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého,“ vítá obecenstvo třetího setkání evangelická farářka Alexandra Jacobea, která od září působí v pražských Dejvicích. Večerem provází spolu s biblistou Alexandrem Flekem, šéfredaktorem nakladatelství Biblion a překladatelem Bible21, ale i autorem neotřelé parafráze Písma – Parabible. Po výzvě k seznámení s vedle sedícími se mohou lidé zaposlouchat do Flekova „nekázání“ o tom, že cestu k Bohu může někdy otevřít umění nebo krása přírody. Mluví o náhlém prozření, jak se dnes z angličtiny říká „aha momentu“. Do slovníku dnešních lidí pak převádí biblické příběhy o samařské ženě u studny nebo o útrapách Mojžíše v té „nejpoušťovitější“ poušti.

„Lidé chodí a sál je plný. Myslím, že se něco dozvídají a že je to i baví. Uvidíme, jestli se to udrží,“ svěřuje se na třetím „Nekostele“ Karel Müller, který spolu s Jakubem Malým tvoří duo populárních evangelických farářů youtuberů Pastoral Brothers. Na otázku, zda důraz na oblíbený nápoj Čechů v této „duchovní restauraci“ není až přehnaný, farář Müller reaguje se smíchem: „Jsme přece česká kultura, nechceme být nijak výjimeční. Ježíš by byl s vínem, my jsme s pivem.“ Od prvního setkání z počátku října na téma Jak „unést hejt“ (čili jak se vyrovnat s nenávistí na sociálních sítích) se hodně změnilo. Od seznamovacího „pivního dýchánku“ se dramaturgie čím dál více blíží formátu skutečné bohoslužby: sedí se v půlkruhu kolem svíčky, přibývá čtení z Bible, modliteb, ale i sbírka na Nocleženku pro lidi bez domova. Lidé se sem vracejí, lze potkat stejné tváře.

Touha po jiném domově

Druhého setkání se ujímá literární historik a evangelický kazatel, profesor Martin C. Putna. Biblická čtení prokládá Homérovou Odysseou. „Někdy se k novému začátku propracujeme skrze něco starého,“ zahajuje svébytnou exegezi. Za ním na projekčním plátně sledujeme mořské vlnobití. Putna propojuje tematiku moře, exilu a odloučenosti od domova s voláním k Matce Boží a útrapami lidí dneška: připomíná „slzavé údolí“ slumů v Bombaji, syrské uprchlíky v táborech nebo také ghetta na Mostecku. Ale slzavým údolím prochází někdy každý. „Náboženství je touha po jiném domově. Jako křesťané máme dvojí domov. A Ježíš ztělesňuje to ‚tady a tam‘, je tu a není,“ glosuje.

Z online prostoru přejít mezi lidi

Prostředky na pronájem sálu v Rock Café pořadatelé vybrali přes dárcovský webový portál, zčásti jim přispěla Českobratrská církev evangelická a návštěvníci s dobrovolným vstupným. Mottem šestice organizátorů je: „Církev přece má být krásná, radostná, provokativní a krapet mystická.“ I proto uvádějí, že v Nekostele je dovoleno plakat, smát se, komentovat – cokoliv. A skutečně, při nesouhlasu se z publika spontánně ozývá pohoršené „hele!“ nebo naopak „díky!“.

Pořadatelé pracují i s interaktivními prvky – návštěvníci mají třeba pomocí mobilní aplikace na projekční plátno sdílet své asociace k promítanému obrázku apod. Ostatně cílem Nekostela bylo vyjít z online prostoru a setkat se s lidmi osobně. Karel Müller ale dodává, že se ho už asi 50 lidí ptalo, zda se nechystá i přenos setkání. „Zatím chceme nasát atmosféru naživo a ještě uvidíme,“ říká farář, který se stará také o mládež, působí v nedalekém kostele sv. Martina ve zdi a nedávno tam zahájil kurz křesťanské meditace. Jeho kolega Jakub Malý slouží v Praze-Libni.

„Lidé nám píšou, buď že máme málo lajků a jsme nezajímaví, anebo že jich máme moc a jsme mainstreamoví,“ shrnují faráři, jaké jsou odezvy za ty tři roky, kdy produkují youtubová videa přibližující otázky víry. Mají také stejnojmenný podcast a Instagram, kde komentují veřejné dění biblickými tzv. memes, tedy komiksovými obrázky s vtipnými komentáři.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou