2.–8. listopadu 2021

Papež František

2. 11. 2021

KRÁTCE TŘETÍ DÁVKOU VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU byl přeočkován papež František. Vatikán zahájil v polovině října přeočkování především u lidí starších 60 let a také těch s poruchami imunity a chronickými onemocněními. František opakovaně vyzývá k zodpovědnému přístupu k očkování, které označuje za „úkon lásky“ a „jednoduchý, ale zásadní způsob, jak podpořit společné dobro a starat se o druhé, zejména o ty nejzranitelnější“. Od 1. října se pro vstup na vatikánské území s výjimkou svatopetrského náměstí a baziliky vyžaduje doklad o očkování nebo tzv. bezinfekčnosti.

PAPEŽ SOUHLASÍ S CESTOU DO KANADY. Podle tiskového střediska Svatého stolce přijal pozvání kanadských biskupů k apoštolské cestě, která by pomohla usmířit tamní církev s původními obyvateli Kanady. Jak v letošním roce znovu prokázaly nálezy neoznačených masových hrobů u dřívějších internátních škol pro domorodé děti, kanadská církev se po desetiletí podílela na nucené asimilaci původních obyvatel i na krutém zacházení s jejich potomky v těchto převýchovných institucích. Na prosinec je plánována cesta kanadských představitelů včetně zástupců původních obyvatel do Vatikánu. Papež pak do Kanady pojede v termínu, který bude oznámen později.

FOTOVÝSTAVU NA TÉMA LAUDATO SI‘ nazvanou „Emoce, které vyvolají změny“ lze v týdnu do 8. listopadu zhlédnout v Berniniho kolonádě. Koná se v návaznosti na zvláštní rok Laudato si‘ (k pětiletému výročí vydání stejnojmenné encykliky jej papež vyhlásil 24. května 2020) a souběžně se světovým klimatickým summitem COP26 v Glasgowu. Autorem snímků je Asaf Ud Daula z Bangladéše a výstavu připravila italská režisérka a spisovatelka Lia Beltrami ve spolupráci s Dikasteriem pro integrální lidský rozvoj. Fotografie lidí a přírody jsou umístěny na dřevěném podkladu ze stromů, které vyvrátila smršť v Dolomitech. Doprovázejí je citáty z Františkovy tzv. zelené encykliky. V budoucnu bude výstava putovat po světě.

200. ČLENEM MEZINÁRODNÍ CYKLISTICKÉ UNIE se stal vatikánský sportovní tým Athletica Vaticana. Předseda unie David Lappertent předal certifikát kardinálu Gianfrancovi Ravasimu, hlavě Papežské rady pro kulturu (ta se mj. zabývá pastorací ve sportu), při slavnostním setkání, kterého se účastnily i osobnosti světové cyklistiky. Se svědectvím vystoupila vnučka italského cyklisty Gina Bartaliho (1914–2000) – spravedlivého mezi národy, u něhož probíhá proces beatifikace.

MOBILNÍ KARDIOLOGICKÁ AMBULANCE byla 26. října po celý den k dispozici potřebným na náměstí sv. Petra. Tento den je věnován prevenci onemocnění srdce. O službu kardiologa a dalšího personálu z blízké nemocnice sv. Carla di Nancy se postaral úřad papežského almužníka.

„ČÍSLEM 2“ PAPEŽSKÉ RADY PRO EKONOMII, která dohlíží na hospodaření Svatého stolce a Městského státu Vatikán, jmenoval František německou profesorku práva Charlotte Kreuter-Kirchhofovou (51). Nová vicekoordinátorka Rady je odbornicí na občanské, evropské a mezinárodní právo a vede katolické sdružení Hildegardis na pomoc studentkám v obtížných situacích. Papežskou radu pro ekonomii zřídil František roku 2014 zároveň s Ekonomickým sekretariátem a úřadem generálního revizora. Má 15 členů, z toho sedm laiků. Předsedou Rady je mnichovsko-freisinský arcibiskup kardinál Reinhard Marx. Právnička byla od srpna 2020 její řadovou členkou.