26. 10. 2021
|Hřbitovy jsou na Slovácku nejen místem, kam lidé míří za těmi, kdo je předešli na věčnost, ale také oázou klidu s lavičkami, jež vybízejí ke vzpomínání a třeba i setkání se známými. Na první pohled je jasné, že se pozůstalí o místa posledního odpočinku svých blízkých starají s láskou a pečlivostí.
Ničivé tornádo, které se jižní Moravou přehnalo koncem června, nebralo ohled ani na tato místa piety. Bez ohledu na cokoliv přírodní živel zaútočil i zde stejně nečekaně a brutálně jako na ostatní zástavbu. Za sebou ponechal povalené náhrobky, pokácené stromy a zcela zničenou infrastrukturu.
Vypráví mi o tom starosta Moravské Nové Vsi s 2 600 obyvateli Marek Košut: „Přesně ve čtvrtek, kdy se přes naši obec přehnalo tornádo, jsme dokončili opravu páteřní cesty na hřbitově. Nově položený chodník tam byl jen pár hodin, než přišla ta hrůza. Za své vzala i 160 let stará lipová alej. Na lípy jsme přitom letos nechali udělat zdravotní posudky, jak je zachránit. Třicet stromů je pryč. Zůstaly jen dva. Opravu potřebuje smuteční síň, veřejné osvětlení, zeď a mobiliář,“ vypočítává starosta.
V podzimních měsících počítají s novou výsadbou. Přitom před osmi lety díky operačnímu fondu z ministerstva životního prostředí obec vysadila na hřbitově magnolie i nové lípy. Stromy už měly kmeny v průměru pětadvacet centimetrů. Nyní mohou začít s novou parkovou úpravou hřbitova znovu. „Lidé se zde rádi setkávají, protože je to svým způsobem pro vesnici takové informační centrum,“ říká s úsměvem starosta Košut.
V sousedních Hruškách byl hřbitov poničen dokonce z devadesáti procent. „Škody byly skutečně veliké. Vedle poničených náhrobků v soukromém vlastnictví byla poškozena také provozní budova a hlavní kříž. Ten jsme plánovali rekonstruovat. Jeho oprava bude nyní mnohem rozsáhlejší, musíme připravit projektovou dokumentaci. Zároveň chceme opravit i hlavní cestu hřbitovem a uvažujeme o zřízení kolumbária, protože je o to ze strany občanů zájem,“ nastiňuje plány na obnovu místa starostka Hrušek na Břeclavsku Jana Filipovičová. Zároveň doufá, že ministerstvo pro místní rozvoj splní svůj slib a opravy hřbitovů podpoří. Majitelům poškozených náhrobků bylo přislíbeno dokonce stoprocentní pokrytí nákladů na opravy náhrobků, samozřejmě pokud předloží uhrazené faktury.
„Podle vypsaného dotačního titulu zatím ještě není zcela jasné, jak bude vše fungovat. Pevně ale věřím, že slíbené dotace budou, protože už dnes víme, že bez této pomoci budeme mít málo prostředků, i když se po neštěstí vzedmula obrovská vlna solidarity,“ připomíná starostka Hrušek na Břeclavsku, kde žije 1 600 obyvatel.
V Moravské Nové Vsi u jednoho z hrobů čistí opravený náhrobek Marta Krejčová. „Lidé se po tornádu nejdříve snažili opravit nebo zajistit střechu nad hlavou. Teprve pak došlo na opravy poničených náhrobků na hřbitovech, což je logické,“ říká. Zároveň upozorňuje, že od určitého okamžiku byli značně přetížení všichni dostupní kameníci, a proto vypomáhali i kolegové ze Slovenska. Někteří v první fázi pracovali dokonce zdarma. „Pomohlo nám mnoho dobrovolníků, což bylo od nich moc hezké, a pan starosta dělá také, co může. Stará se, aby se celá obec dostala co nejrychleji do normálu,“ připomíná žena při úpravách hrobu.
V nedalekých Mikulčicích zůstalo po řádění přírodního živlu stát jen pár náhrobků. Zdevastovaná byla i kaple sv. Rocha hned u vchodu na hřbitov, která přišla o celou střechu. Několik týdnů zde proto měla plné ruce práce trojice kameníků ze severní Moravy.
„Přijeli jsme sem začátkem září. Pracujeme tady vždycky jen pár dnů v týdnu a potom se vracíme domů, kde máme taky spoustu práce. Zpočátku jsme opravili deset až jedenáct náhrobků denně. Děláme vlastně všechno: betonujeme, usazujeme povalené nebo instalujeme nové náhrobky, opravujeme nápisy. Zájem je ze strany obyvatel obrovský. Věří, že jim stát prostřednictvím dotací zaplatí vynaložené náklady v plné výši,“ říká při práci majitel ostravského kamenictví Richard Kubíček.