5.–11. října 2021

Nový zvon a stará pec přilákaly davy

Plzeňská diecéze

5. 10. 2021

Při příjezdu nového zvonu do kostela v Městě Touškově tleskaly na svátek sv. Václava stovky lidí a objevily se i slzy dojetí. Na slavnost dorazil také biskup Tomáš Holub. A celý den ozvláštnily křupavé bochníky chleba a pekáče buchet čerstvě vytažené ze starobylé farní pece.

image:Image Příjezd nového zvonu do Města Touškova se těšil obrovskému zájmu přihlížejících.
Příjezd nového zvonu do Města Touškova se těšil obrovskému zájmu přihlížejících. Snímek Soňa Pikrtová

Už od první světové války zela zvonová stolice ve věži kostela Narození sv. Jana Křtitele prázdnotou, původní zvon byl rekvírován pro armádu.

„Doposud byl ke zvonění využíván nejstarší zvon Nejsvětější Spasitel, který je ovšem po čtyřech stech letech v havarijním stavu. Proto se spolek Náš Touškov rozhodl vyhlásit v červnu roku 2020 sbírku na nový zvon. I covidu navzdory byla za rok a tři měsíce vybrána neuvěřitelná částka 1 100 000 korun,“ říká Kateřina Duchková ze spolku Náš Touškov. Mezitím však zdražil kov, takže zvon mohl být odlit až díky příspěvku Plzeňského kraje a Českoněmeckého fondu budoucnosti. Výroby se ujala zvonařská dílna Leticie Dytrychové. „Přispěly i okolní obce, které spadají do touškovské farnosti,“ dodává Kateřina Duchková.

Protože zdejší farnost byla po staletí součástí benediktinského kláštera v Kladrubech u Stříbra, dostal nový zvon jméno sv. Benedikt. Nese reliéf sv. Benedikta podle obrazu na oltáři v kostele a latinské heslo tohoto světce, které v překladu zní „Svatý kříž ať je mi světlem. Drak neboli ďábel ať mi není vůdcem“.

Už den předem byla roztopena také farní pec pocházející z roku 1746, aby v ní o den později mohly být upečeny vyhlášeným pekařem Romanem Seberou desítky bochníků voňavého Božího daru a stovky buchet. Po obojím se jen zaprášilo.

Slavnost uzavřel v podvečer v kostele Narození sv. Jana Křtitele mší svatou a poděkováním dárcům biskup Tomáš Holub – společně s místním farářem Mons. Vladimírem Gajduškem (na snímku) a P. Miroslavem Martišem ze Stříbra a Kladrub.

Sbírka na další náležitosti ke zvonu pokračuje. Svatý Benedikt by měl být požehnán a zavěšen na jaře příštího roku.