5.–11. října 2021

Zdravotní péče má být dostupná

Papež František

5. 10. 2021

Nestačí usilovat o spravedlivou distribuci vakcín proti covidu, péči o zdraví je třeba vnímat zeširoka a vždy podporovat život – zdůraznil papež při audienci pro Papežskou akademii pro život minulý týden. Ocenil přitom amerického kaplana odsouzenců na smrt.

image:Image Papež ocenil amerického laického kaplana Dalea Recinellu (vlevo), který slouží odsouzeným na smrt.
Papež ocenil amerického laického kaplana Dalea Recinellu (vlevo), který slouží odsouzeným na smrt. Snímek ČTK

Tématem 27. plenárního zasedání akademie 27.–29. září bylo „Veřejné zdraví v globální perspektivě: pandemie, bioetika, budoucnost“. Akademie se věnuje bioetickým otázkám od roku 1994, kdy ji nechal založit Jan Pavel II.

Papež František v promluvě ke stovce účastníků 28. září ocenil její práci a upozornil, že vyspělé země často přehlíží zdravotní, sociální či environmentální problémy a nerovnosti v chudších zemích, zvláště v čase pandemie. „Pomysleme na tragický dopad některých nemocí, jako je malárie a tuberkulóza. Nedostatečnost hygienických a zdravotnických podmínek způsobuje každoročně na celém světě miliony úmrtí, kterým bylo možné předejít,“ uvedl papež s tím, že pandemie ukázala, jak se v každém regionu vnímá závažnost problému jinak.

Svatý otec proto vyzval, aby si každý uvědomil, co je to být zranitelný a žít každý den v nejistotě: „Naučí nás to, abychom si své priority nepromítali na národy, které obývají jiné kontinenty a kde naléhavě vystupují jiné potřeby – nechybějí tam pouze vakcíny, ale i pitná voda a vezdejší chléb. Je k smíchu nebo spíše k pláči, když slyšíme, jak představitelé vlád radí obyvatelům slumů, aby si několikrát denně dezinfikovali ruce nebo nevycházeli z domu.“

Papež také varoval, jako už mnohokrát, před „kulturou odpisu“ a kritizoval interrupci, o které mluvil jako o skutečné vraždě. „Jde o ‚skartování‘ dětí, které nechceme přijmout. A to podle zákona o potratech, který je ‚posílá zpět odesilateli‘ a přímo je zabíjí.“ Poté se František vyslovil i k tzv. skryté eutanazii. „Léky jsou drahé a dá se jich jen polovina – což znamená zkrácení života starších lidí,“ cituje jej Vatican News.

Arcibiskup Vincenzo Paglia, předseda akademie, na setkání připomněl i dokumenty, které se věnují ohroženým skupinám, seniorům, handicapovaným nebo dětem a které akademie vydala během pandemie. Pokud jsou nyní prioritou západních zemí vakcíny, musí se myslet na spravedlivou zdravotní péči ve světovém měřítku. „Nezapomeňme na první a nejdůležitější lekci: abychom se mohli starat o zdraví, musíme být především všichni živí!“ shrnul arcibiskup s odkazem na základní lidské právo na život a na „zdravotní péči zdarma“.

Při audienci papež ocenil amerického laického kaplana Dalea Recinellu (69), který na Floridě více než 20 let duchovně slouží vězňům odsouzeným k trestu smrti i jejich rodinám. V tomto státě je vykonáno skoro nejvíc poprav v celých USA. Kaplan, jehož služba zahrnuje i přítomnost u poprav, je původní profesí právník. Papežská akademie pro život mu nyní propůjčila historicky první vyznamenání Strážce života. Církev trest smrti oficiálně odmítla před třemi lety změnou Katechismu: s ohledem na důstojnost každého člověka i na stále efektivnější vězeňské systémy, které zaručují ochranu občanů, je trest smrti ve světle evangelia „nepřípustný“.

Ostatně o milost pro vraha Ernesta Johnsona (61), který má být popraven toto úterý 5. října v americkém státě Missouri, tamního guvernéra nyní požádal jménem papeže arcibiskup Christophe Pierre, apoštolský nuncius v USA. Johnson byl odsouzen k trestu smrti za vraždu tří lidí při přepadení supermarketu v roce 1994.