5. 10. 2021
|KRÁTCE„NENÍ JIŽ ČAS NA DALŠÍ VYČKÁVÁNÍ, je třeba jednat,“ napsal papež účastníkům akce parlamentního shromáždění Rady Evropy, která se pod názvem „Životní prostředí a lidská práva“ konala ve Štrasburku v rámci příprav na klimatický summit OSN v Glasgow „COP26“ (1.–12. listopadu). „Když se člověk považuje za pána vesmíru, a nikoli za jeho zodpovědného spráce, ospravedlňuje se tím veškeré plýtvání jak v oblasti životního prostředí, tak ve vztahu k lidem,“ varoval papež s tím, že nelze „konzumovat bezuzdně“. Videoposelstvím podpořil také 400 mladých aktivistů z téměř 200 zemí, kteří se v Miláně účastnili přípravné akce na summit – „Youth4Climate“ (Mládí pro klima).
„BRATRSTVÍ, ZNAMENÍ DOBY“ – tak se jmenuje nová kniha československého rodáka kardinála Michaela Czerného SJ a teologa a pedagoga Gregoriánské univerzity P. Christiana Baroneho. Dílo shrnuje Františkovo sociální účení a papež k němu také napsal předmluvu. V té upozorňuje na provázanost svého magisteria s výsledky Druhého vatikánského koncilu, jak je prožíval v rodné Argentině – se zvláštním důrazem na bratrství. „Pro nás mladší se koncil stal horizontem víry, jazyka a praxe, tzn. brzy byl naším církevním a pastoračním ‚ekosystémem‘... V průběhu života se moje intuice, vnímání a spiritualita vytvářely na základě koncilních podnětů,“ píše papež František.
AŤ PATRON FRANCIE ARCHANDĚL MICHAEL CHRÁNÍ TUTO ZEMI – o to prosil papež minulou středu 30. září také s odkazem na rekonstrukci Notre-Dame, která po skončení zabezpečovacích prací začne v zimě. Skupinka francouzských senátorů Svatému otci při generální audienci darovala kousek dřeva jednoho z tisíce dubů, které se při opravě vyhořelého chrámu použijí, a pozvala ho na znovuotevření chrámu v roce 2024.
VATIKÁNSKÁ OBSERVATOŘ A KOSMICKÁ AGENTURA NASA spolupořádají 21. října online akci o budoucnosti lidstva, ekonomiky a světových krizí „Masterclass with NASA“. Již nyní se lze registrovat zdarma online na Masterclassnasa.org. Zúčastní se mj. americký ekonom Jeffrey Sachs, vatikánský jezuita a astronom Guy Consolmagno či polský kosmolog Michał Heller. „Plány NASA na mise s lidskou posádkou na Měsíc v roce 2033 a na Mars v roce 2043 jsou důležité, ale mnohem důležitější je naše touha začít znovu,“ píšou organizátoři s okazem na „vizi pro budoucnost“ po pandemii.