28. září–4. října 2021

Proč stavět politiku na křesťanských principech

28. 9. 2021

Zapojovat se aktivně do politiky nikdy nebylo a není jednoduché. Voliči koalice SPOLU mají obvykle vysoké morální i odborné požadavky na vybrané kandidáty, od nichž očekávají, že budou po zvolení prosazovat cíle volebního programu.

image:Image Lidmila Němcová přeje koalici SPOLU vítězství.
Lidmila Němcová přeje koalici SPOLU vítězství.

Předpokládají jejich důvěryhodnost – tj. pravdomluvnost, čestnost a soulad mezi jejich slovy a činy. Věřící voliči od svých politiků očekávají něco navíc. Přidanou hodnotu, kterou mohou do politiky vnést – a nikdo jiný to za ně neudělá.

Při aktivní politice dochází k dialogu s ostatními subjekty, které nemusejí sdílet naše názory, formované křesťanstvím. Často je třeba přistoupit na kompromisy, ovšem při zachování našich křesťanských principů a jejich limitů. Křesťanské myšlení a postoje by měly být patrné ve všech situacích.

Prosadit slibovanou změnu

Uvažování politiků by mělo přesahovat délku volebního období. V konečném důsledku totiž nejde jen o okamžité efekty, ale i o následné dopady, které mohou společnost ovlivnit. Za svou činnost je nutné přijmout zodpovědnost a vyvodit z ní důsledky. Každý politik by měl jasně rozeznat, co je dobré a co je špatné, a dokázat vyřešit etická dilemata. Prosazování dobra ve společnosti vyžaduje odbornost, interdisciplinární přístup, velkou statečnost, odvahu, umění jednat s lidmi i přiznat vlastní chyby, nezatrpknout a mít naději. Kompasem křesťanského politika jsou zásady sociálního učení církve, především důstojnost člověka, obecné dobro a solidarita.

Co popřát kandidátům do voleb? Prosadit slibovanou změnu, získat a udržet důvěru voličů a uvědomit si, že politika je službou pro spoluobčany, nikoliv prostředkem k prosazování osobních či skupinových zájmů.

O autorovi| LIDMILA NĚMCOVÁ, předsedkyně Sdružení křesťanských seniorů