21. 9. 2021
|K očkování, eucharistii, manželství, potratům i narůstajícímu antisemitismu se vyjádřil Svatý otec během tiskové konference při návratu z Bratislavy do Říma.
Při obvyklé tiskové konferenci na palubě letadla papež František odpovídal na otázky slovenských, maďarských a dalších z osmi desítek zahraničních novinářů. Podle Vatican News komentoval výtky, že se v Maďarsku zdržel příliš krátce v porovnání s pobytem na Slovensku. „Návštěva v Budapešti byla takto naplánována. Nicméně jsem slíbil vašemu prezidentovi, že se pokusím přijet příští nebo nějaký jiný rok,“ odpověděl maďarskému redaktorovi a pochválil smysl Maďarů pro ekumenismus. Zmínil také, že s prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem vedli 40 minut rozhovor o ekologii, demografickém propadu a podpoře mladých rodin. O migraci se nebavili.
Na otázku slovenského redaktora, jak zmírnit vyhrocenou debatu na Slovensku o očkování, papež uvedl: „Tato vyhrocenost možná plyne spíše z nejistoty – z rozdílů mezi vakcínami. Jiní lidé jsou přesvědčeni o nebezpečnosti očkování, kterým údajně do organismu vstupuje virus. Také v kardinálském kolegiu je několik odpíračů a jeden z nich byl, chudák, hospitalizován s covidem, což je ironie.“ Ačkoliv jméno neuvedl, šlo patrně o kardinála Raymonda Burkeho, který byl dokonce na plicním ventilátoru, ale už je v domácím ošetřování.
Poté došlo na téma eucharistie. Americký novinář připomněl papežovy věty o tom, že „eucharistie není prémií za dodržování příkazů, nýbrž lék a pokrm pro slabé“. Zeptal se, co si papež myslí o tom, že někteří američtí biskupové by odepřeli podávat svaté přijímání věřícím politikům (včetně prezidenta Joea Bidena), kteří nebrání potratovým zákonům. A zda on někdy veřejně odmítl podat svaté přijímání? „Nikdy jsem nikomu neodmítl podat eucharistii. Nevím, jestli k ní někdo přistoupil za takovýchto okolností. Jako kněz jsem si nikdy nebyl vědom toho, že bych měl před sebou takového člověka, jakého popisujete,“ odpověděl papež.
Dále pokračoval: „Jednou, když jsem sloužil mši svatou v domově pro seniory, jsem se zeptal, kdo půjde k přijímání. Všichni stařečci zvedli ruku. Jedna stařenka mi pak řekla: ‚Děkuji, já jsem židovka.‘ A já na to: ‚Ten, kterého jsem ti podal, je také žid.‘ Přijímání není odměna pro dokonalé, eucharistie je dar, Ježíšova přítomnost v církvi a ve společenství. Ti, kteří v tomto společenství nejsou, ji nemohou přijímat, jako ona židovská paní, kterou ale Pán chtěl bez mého vědomí odměnit.“ Svatý otec poté odbočil k souvisejícímu tématu: „Druhý problém, tedy potrat, je více než problém – je to vražda. Kdo podstupuje nebo koná potrat, vraždí, o tom není pochyb. Vezměte do ruky jakoukoli učebnici embryologie pro studenty medicíny. Třetí týden od početí už jsou utvořeny všechny orgány a také DNA. Je to lidský život a je třeba jej ctít, to je přece jasná zásada! Toho, kdo to nemůže pochopit, bych se zeptal: Je správné zabít lidský život, aby se tak vyřešil nějaký problém?“ Problém podávání eucharistie podle papeže „není teologický, nýbrž pastorační“. A obsáhle vysvětloval: „Pastýř nemá odsuzovat, protože je pastýřem i onoho exkomunikovaného člověka. Pastýřem, který má Boží styl spočívající v blízkosti, soucitu a laskavosti. O tom vypráví celá Bible. Jestliže se ptáte, zda (eucharistii) podat, či nepodat, jedná se o kazuistiku. Pamatujete na bouři, která se rozpoutala po exhortaci Amoris laetitia? ‚Je to hereze, hereze!‘ Naštěstí tu byl kardinál Christoph Schönborn, velký teolog, který věci vysvětlil. Jsou to Boží děti a potřebují naši pastorační blízkost – a pastýř vše vyřeší tak, jak mu naznačí Duch.“
Během tiskové konference František také varoval, že v současnosti „antisemitismus vstává z mrtvých“, a označil jej dokonce za „módní jev“. Poté reagoval na otázku, co si myslí o uzákonění manželství homosexuálů. „Manželství je svátost a není v moci církve měnit svátosti, které Pán ustavil,“ reagoval papež s tím, že již existují zákony, které se snaží pomoci lidem s odlišnou sexuální orientací. „Je důležité, že státy mají možnost je občansky podpořit, zajistit jim možnost dědit atd. Ale manželství je manželství,“ zdůraznil papež a dodal, že se kolem tohoto tématu často vytváří zmatek. „Jsou to naši bratři a sestry, všichni jsme si rovni, Pán je dobrý, přeje si spásu všech lidí, ale prosím – ať církev nemusí zapírat svou pravdu. Mnozí homosexuálové přistupují ke zpovědi, žádají kněze o radu, církev jim pomáhá, ale svátost manželství je něco jiného,“ uzavřel.