21.–27. září 2021
Aktuální
vydání
47
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Eucharistii jsem nikomu neodmítl

Papež František

21. 9. 2021

|
Tisk
|

K očkování, eucharistii, manželství, potratům i narůstajícímu antisemitismu se vyjádřil Svatý otec během tiskové konference při návratu z Bratislavy do Říma.

image:Image Do Maďarska se papež chystá „příští nebo nějaký jiný rok“, uvedl na tiskové konferenci.
Do Maďarska se papež chystá „příští nebo nějaký jiný rok“, uvedl na tiskové konferenci. Snímek ČTK

Při obvyklé tiskové konferenci na palubě letadla papež František odpovídal na otázky slovenských, maďarských a dalších z osmi desítek zahraničních novinářů. Podle Vatican News komentoval výtky, že se v Maďarsku zdržel příliš krátce v porovnání s pobytem na Slovensku. „Návštěva v Budapešti byla takto naplánována. Nicméně jsem slíbil vašemu prezidentovi, že se pokusím přijet příští nebo nějaký jiný rok,“ odpověděl maďarskému redaktorovi a pochválil smysl Maďarů pro ekumenismus. Zmínil také, že s prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem vedli 40 minut rozhovor o ekologii, demografickém propadu a podpoře mladých rodin. O migraci se nebavili.

Na otázku slovenského redaktora, jak zmírnit vyhrocenou debatu na Slovensku o očkování, papež uvedl: „Tato vyhrocenost možná plyne spíše z nejistoty – z rozdílů mezi vakcínami. Jiní lidé jsou přesvědčeni o nebezpečnosti očkování, kterým údajně do organismu vstupuje virus. Také v kardinálském kolegiu je několik odpíračů a jeden z nich byl, chudák, hospitalizován s covidem, což je ironie.“ Ačkoliv jméno neuvedl, šlo patrně o kardinála Raymonda Burkeho, který byl dokonce na plicním ventilátoru, ale už je v domácím ošetřování.

Lék a pokrm pro slabé

Poté došlo na téma eucharistie. Americký novinář připomněl papežovy věty o tom, že „eucharistie není prémií za dodržování příkazů, nýbrž lék a pokrm pro slabé“. Zeptal se, co si papež myslí o tom, že někteří američtí biskupové by odepřeli podávat svaté přijímání věřícím politikům (včetně prezidenta Joea Bidena), kteří nebrání potratovým zákonům. A zda on někdy veřejně odmítl podat svaté přijímání? „Nikdy jsem nikomu neodmítl podat eucharistii. Nevím, jestli k ní někdo přistoupil za takovýchto okolností. Jako kněz jsem si nikdy nebyl vědom toho, že bych měl před sebou takového člověka, jakého popisujete,“ odpověděl papež.

Dále pokračoval: „Jednou, když jsem sloužil mši svatou v domově pro seniory, jsem se zeptal, kdo půjde k přijímání. Všichni stařečci zvedli ruku. Jedna stařenka mi pak řekla: ‚Děkuji, já jsem židovka.‘ A já na to: ‚Ten, kterého jsem ti podal, je také žid.‘ Přijímání není odměna pro dokonalé, eucharistie je dar, Ježíšova přítomnost v církvi a ve společenství. Ti, kteří v tomto společenství nejsou, ji nemohou přijímat, jako ona židovská paní, kterou ale Pán chtěl bez mého vědomí odměnit.“ Svatý otec poté odbočil k souvisejícímu tématu: „Druhý problém, tedy potrat, je více než problém – je to vražda. Kdo podstupuje nebo koná potrat, vraždí, o tom není pochyb. Vezměte do ruky jakoukoli učebnici embryologie pro studenty medicíny. Třetí týden od početí už jsou utvořeny všechny orgány a také DNA. Je to lidský život a je třeba jej ctít, to je přece jasná zásada! Toho, kdo to nemůže pochopit, bych se zeptal: Je správné zabít lidský život, aby se tak vyřešil nějaký problém?“ Problém podávání eucharistie podle papeže „není teologický, nýbrž pastorační“. A obsáhle vysvětloval: „Pastýř nemá odsuzovat, protože je pastýřem i onoho exkomunikovaného člověka. Pastýřem, který má Boží styl spočívající v blízkosti, soucitu a laskavosti. O tom vypráví celá Bible. Jestliže se ptáte, zda (eucharistii) podat, či nepodat, jedná se o kazuistiku. Pamatujete na bouři, která se rozpoutala po exhortaci Amoris laetitia? ‚Je to hereze, hereze!‘ Naštěstí tu byl kardinál Christoph Schönborn, velký teolog, který věci vysvětlil. Jsou to Boží děti a potřebují naši pastorační blízkost – a pastýř vše vyřeší tak, jak mu naznačí Duch.“

„Manželství je manželství“

Během tiskové konference František také varoval, že v současnosti „antisemitismus vstává z mrtvých“, a označil jej dokonce za „módní jev“. Poté reagoval na otázku, co si myslí o uzákonění manželství homosexuálů. „Manželství je svátost a není v moci církve měnit svátosti, které Pán ustavil,“ reagoval papež s tím, že již existují zákony, které se snaží pomoci lidem s odlišnou sexuální orientací. „Je důležité, že státy mají možnost je občansky podpořit, zajistit jim možnost dědit atd. Ale manželství je manželství,“ zdůraznil papež a dodal, že se kolem tohoto tématu často vytváří zmatek. „Jsou to naši bratři a sestry, všichni jsme si rovni, Pán je dobrý, přeje si spásu všech lidí, ale prosím – ať církev nemusí zapírat svou pravdu. Mnozí homosexuálové přistupují ke zpovědi, žádají kněze o radu, církev jim pomáhá, ale svátost manželství je něco jiného,“ uzavřel.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou