14.–20. září 2021
Aktuální
vydání
17
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Bohoslovci poznávali chod biskupství

14. 9. 2021

|
Tisk
|

Bohoslovci, kteří se připravují na kněžskou službu pro královéhradeckou diecézi, strávili uplynulé dny na svém domovském biskupství.

image:Image O rozloze královéhradecké diecéze hovořili nad mapou bohoslovci s vedoucím odboru správy majetku Petrem Kábrtem.
O rozloze královéhradecké diecéze hovořili nad mapou bohoslovci s vedoucím odboru správy majetku Petrem Kábrtem. Snímek David Špelda

Před čtrnácti dny nejprve prožili několik společných dnů s biskupy Janem Vokálem a Josefem Kajnekem a generálním vikářem Janem Pasekou, kdy měli možnost se spolu modlit, zdolávat hory a vzájemně se poznávat. V uplynulém týdnu pak bohoslovci, kteří nastupují do druhého ročníku Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v rámci své letní praxe poznávali jednotlivá pracoviště biskupství. „Cílem onoho ‚kolečka‘ je, aby se bohoslovci seznámili s chodem biskupství, s jednotlivými odděleními, které v rámci organizační struktury na biskupství existují a se kterými budou, dá-li Bůh, jako kněží komunikovat. Během této praxe navštívili konzistoř, pastorační centra, tiskové oddělení, konzervátorské centrum, odbor správy majetku, právní oddělení atd. A samozřejmě se setkali s diecézním biskupem a se mnou,“ popsal generální vikář Mons. Jan Paseka a dodal, že získané poznatky se jim mohou hodit, až budou nyní i v budoucnu řešit konkrétní agendu.

„Jsem rád, že jsem mohl poznat jednotlivá oddělení biskupství a nahlédnout, jak úřad funguje, o čemž jsem neměl předtím představu. Ještě více jsem vděčný, že jsem poznal konkrétní zaměstnance, kteří na biskupství pracují. Bylo milé, že se lidé z biskupství naopak zajímali o nás, o to, jak se nám daří v semináři a při studiu. Překvapilo mě, kolik problémů z různých oblastí musí kněz ve farnosti obstarat a že jejich řešení je někdy složitější, než jsem si myslel. Pochopil jsem, jak je přitom důležitá spolupráce s odborníky z biskupství. Troufám si říci, že jsme zde i navázali nová přátelství, a toho si cením nejvíce,“ řekl o své nové zkušenosti bohoslovec Tomáš Moučka.

Podobně to vidí i bohoslovec Jeroným Pelikovský, pro kterého je důležité zjištění, že jednou na případné problémy nebude sám a že s farními záležitostmi se bude moci obrátit na konkrétní pracovníky biskupství. „Bylo moc fajn, že jsme se měli možnost ptát na cokoliv. Na některých pracovištích jsme se měli možnost i aktivně zapojit. Pro mě osobně bylo překvapující mimo jiné třeba to, kolik financí jako bohoslovec stojím biskupství ročně. A možnost zblízka nahlédnout do knih z 15. století, které měly záložky z ústřižků knih z 9. století. Tak to byl také velký zážitek,“ popsal Jeroným Pelikovský.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou