7.–13. září 2021

Poslední přípravy na papeže

7. 9. 2021

„Zdravím ty, kteří mě očekávají a s nimiž se já sám toužím z celého srdce sejít,“ oslovil papež František po nedělní modlitbě Anděl Páně věřící v Maďarsku a na Slovensku. Do Budapešti přicestuje už 12. září.

image:Image Sochař Martin Lettrich s rozpracovaným křížem, který bude na pódiu během návštěvy papeže Františka v Šaštíně. Část dřeva pochází z Česka – z trámů kostela v Moravské Nové Vsi, který poškodilo tornádo.
Sochař Martin Lettrich s rozpracovaným křížem, který bude na pódiu během návštěvy papeže Františka v Šaštíně. Část dřeva pochází z Česka – z trámů kostela v Moravské Nové Vsi, který poškodilo tornádo. Snímek Bogár architekti a ER ateliér

Františkova 34. apoštolská cesta bude pokračovat na Slovensku a potrvá až do 15. září. „Tyto dny se ponesou ve znamení adorace a modlitby v srdci Evropy,“ zdůraznil papež podle Vatican News. Cestu zahájí mší svatou v Budapešti, kterou uzavře 52. Mezinárodní eucharistický kongres. Následně navštíví během čtyř dní Bratislavu, Košice, Prešov a národní svatyni Šaštín. „Zde pouť skončí velkou lidovou slavností Panny Marie Sedmibolestné, patronky této země,“ dodal papež s díky všem, kdo jeho cestu připravují. Návštěvu pak svěřil do modliteb věřících i do přímluvy „tolika hrdinských vyznavačů víry, kteří v obou zemích svědčili o evangeliu uprostřed nevraživosti a pronásledování“. „Oni ať pomáhají Evropě i dnes svědčit – nejen slovy, ale především činy: skutky milosrdenství a pohostinnosti – o dobré zvěsti Pána, který nás miluje a zachraňuje,“ uzavřel František.

Na setkání s papežem

Česká církev oficiální hromadnou výpravu na Slovensko neorganizuje, zájemci se musejí registrovat prostřednictvím webu navstevapapeza.sk a na zvolenou událost se dopravit sami (podrobnosti viz str. 4). Podmínkou účasti na papežském programu je přitom očkování proti koronaviru anebo alespoň platný negativní test či doklad o prodělání nemoci. Neočkovaní návštěvníci Slovenska musejí nicméně po příjezdu do země strávit pět dní v karanténě a tu ukončit negativním PCR testem. „Kvůli koronaviru je registrace složitější, přesto zvu naše věřící k účasti,“ vzkazuje předseda České biskupské konference Jan Graubner a dodává: „Každé setkání s papežem je pro mě vyjádřením jednoty a podpory. Proto rád využívám příležitosti a také chci vyjádřit přátelskou blízkost Slovákům, nejbližším sousedům.“

Na samotná místa konání bude nezbytné se dostavit s dostatečným časovým předstihem, po celou dobu konání akcí budou pak uzavřená. Zaparkovat automobily bude nutné na odstavných parkovištích. Zajištěna je však navazující kyvadlová doprava a výrazně posílené jsou také vlakové spoje, včetně trati z Kútů na hranici s Českem do Šaštína nebo dálkových spojů na východní Slovensko.