7.–13. září 2021

Blahořečení kardinála Wyszyńského a sestry Czacké

7. 9. 2021

Tuto neděli 12. září ve 12 hodin proběhne ve Varšavě obřad blahořečení kardinála Stefana Wyszyńského (1901–1981) a sestry Elżbiety Róży Marie Czacké (1876–1961). Papeže, který tou dobou bude na Mezinárodním eucharistickém kongresu, zastoupí kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení.

Beatifikace kardinála, který symbolizuje odboj polských duchovních proti komunismu a jehož proces blahořečení běží od roku 1989, se měla konat loni. Kvůli pandemii se ale slavnost musela o více než rok odsunout a spojila se s blahořečením řeholnice Czacké. Tato zakladatelka Kongregace sester františkánek Služebnic Kříže, které slouží nevidomým, sama oslepla po vážné nehodě v dětství (více v KT 36). Cesta k jejímu blahořečení začala roku 1987, loni papež uznal zázrak na její přímluvu.

„Měl jsem to štěstí, že jsem se s kardinálem Wyszyńským mohl několikrát setkat – v nočních hodinách tajně v jeho rezidenci,“ vzpomíná kardinál Dominik Duka. O novém blahoslaveném, kterého označuje za „rozhodující postavu dějin“, přednese na varšavské teologické fakultě referát. „Byl pro mě příkladem k následování. Ukázal nám cestu. Na otázku, co máme dělat, když nemáme biskupy, mi odvětil, že máme římského biskupa a hlavou církve je Kristus, a abychom byli věrni Kristu, jedinému pastýři církve,“ uvádí pražský arcibiskup. Účast na slavnosti je omezena na delegace z diecézí a institucí spjatých s oběma kandidáty, chystá se ale živý přenos (aktuality na beatyfikacja.info).