7. 9. 2021
|Obsáhlý rozhovor o zdraví, politice, reformě kurie, ďáblu či plánovaných cestách poskytl papež František minulý týden španělskému radiu COPE.
Rozhovor Svatého otce s předním španělským novinářem Carlosem Herrerou v Domě sv. Marty, kde papež bydlí, trval půl druhé hodiny. František mj. uvedl na pravou míru zvěsti, že se kvůli nedávné operaci neprůchodného střeva schylovalo k jeho rezignaci. „Když papež onemocní, zvedne se pokaždé vánek nebo spíš hurikán konkláve. Rezignace mi vůbec nepřišla na mysl,“ odmítl 84letý papež spekulace s tím, že pokračuje v práci bez omezení. Jeho kondici dokládá nynější cesta do Maďarska a na Slovensko. Uvedl také, že mu „zachránil život zdravotní bratr, který jej varoval, že se musí nechat operovat“.
Rozhovor se týkal i vztahů s Čínou a Svatý otec rovněž vybídl křesťany k modlitbě, pokání a postu za Afghánistán. Vyzval i k větší integraci uprchlíků a migrantů a připomněl, že teroristy se stávají děti neintegrovaných obyvatel.
Při otázce na existenci ďábla, a zda „obchází také ve Vatikánu“, papež odvětil: „Ďábel obchází všude, ale nejvíce se obávám ‚zdvořilých‘ ďáblů. Těch, kteří zazvoní na zvonek, vejdou do domu a získávají si přátele.“ Na dotaz ohledně nedávné vatikánské korupční kauzy, v níž skončil na lavici obžalovaných vlivný kardinál Angelo Becciu, František ujistil o nynější větší nezávislosti vatikánské justice a připomněl, že poslední kauza byla rozkryta díky odvaze dvou vatikánských zaměstnanců, které papež osobně podpořil k podání žaloby.
Další řada otázek se dotkla zpřísnění možnosti slavit mši sv. v předkoncilním ritu. Svatý otec zdůraznil, že jeho nedávné motu proprio reaguje na situace, kdy toto slavení pozbylo pastorační rozměr a změnilo se v ideologii. Pokud jde o německou synodální cestu, papež řekl, že u mnoha německých biskupů neshledal zlou vůli, ale spíše „pastorační touhu, která ovšem některé věci nebere v potaz“.
V souvislosti s reformou římské kurie pak ujistil: „V reformě jde o naplnění požadavků předcházejících konkláve.“ František se dotkl také znepokojení, které vyvolala jeho nedávná návštěva vatikánského Úřadu pro komunikaci a narážky na sledovanost a přebujelou byrokracii. „Byla to pouze otázka a varování,“ zdůraznil papež a projekt vatikánských médií označil za „velmi slibný“ s nadějí, že „i další úřady povedou laici“. U tématu zneužívání v církvi František zmínil plány obměnit Papežskou komisi pro ochranu nezletilých (pravidelně po třech letech). „Dochází sice k určitému pokroku, ale jde o globální a závažný problém,“ uvedl papež s odkazem na zneužívání dětí obecně.
Svatý otec v rozhovoru též kritizoval eutanazii nebo interrupce. A vyjádřil naději, že se – pokud mu to zdraví dovolí – zúčastní zahájení konference OSN o změně klimatu „COP26“ (1.–12. listopadu v Glasgow). Připustil, že by v příštím roce rád zavítal do španělského Santiaga de Compostela, aby zdůraznil význam Svatojakubské cesty, a že hodlá navštívit Kypr, Řecko či Maltu. Závěrem rozhovoru papež posluchače poprosil o modlitbu.