7.–13. září 2021

Krátce

7. 9. 2021

NA KOREJSKÉM GLOBÁLNÍM FÓRU ZA MÍR vystoupil minulý týden na dálku vatikánský státní sekretář Pietro Parolin. Tuto každoroční akci pořádá jihokorejské ministerstvo pro sjednocení a účastní se jí odborníci, vědci a vládní úředníci z více než 20 zemí. Nejvyšší vatikánský diplomat v obsáhlé promluvě o úloze církve na Korejském poloostrově zdůraznil „nutnost úcty k životu a důstojnosti každého člověka“. Připomněl učení papeže Jana XXIII. o univerzálních hodnotách, jež lidi spojují, což mu podle něj umožnilo přispět k mírovému řešení tehdejší kubánské krize. „Mír je více než nepřítomnost války nebo rovnováha sil mezi znepřátelenými silami. Je také plodem lásky, neboť láska přesahuje to, čeho může dosáhnout spravedlnost,“ zdůraznil kardinál.

„MY DOSPĚLÍ SE V PÉČI O PLANETU OD MLADÝCH MŮŽEME MNOHÉMU PŘIUČIT, protože ve všem, co se jí týká, jsou průkopníky. Vezměme si z nich příklad a zamysleme se nad svým životním stylem, zejména v momentech krize – nad způsobem naší obživy, spotřeby, dopravy a nakládání s vodou, energií a plasty. Rozhodněme se pro změnu!“ vybídl papež ve videoposelství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření (1. září). Zahájil tak ekumenickou Dobu (vděčnosti za) stvoření neboli „Season of Creation“ trvající do svátku sv. Františka z Assisi (4. října). „Velice mě těší, když vidím mladé lidi, kteří se odváží k projektům zlepšujícím jak přírodní, tak sociální prostředí – dvě reality jdoucí ruku v ruce. Nejsou to pošetilci, protože se zasazují za svou budoucnost. Chtějí změnit to, co zdědí, až my zde už nebudeme,“ dodal papež.

DVACET ITALSKÝCH BISKUPŮ, kteří pracují na společném pastoračním plánu obnovy vnitrozemských diecézí, které se vylidňují a ocitají v hospodářské krizi, povzbudil papež na dálku při jejich setkání v jihoitalském Beneventu minulý týden. „Nedejte se ochromit těžkostmi, ale vytrvejte na cestě. Křesťan na tuto situaci nesmí reagovat tím, že bude rezignovaně konstatovat hodnotový úpadek a nostalgicky tesknit po minulosti,“ varoval František. „Má naopak s láskou, něhou a nadějí pohlížet na dnešní realitu a pokorně činit věci nové,“ doporučil.

200 ČLENŮ NADACE ARCHÉ,

která 30 let slouží chudým, migrantům či rodinám v nouzi, se minulý týden setkalo s papežem. „Arché připomíná počátek a my víme, že na počátku je Boží láska. Všechno, co je život, všechno, co je krásné, dobré a pravdivé, pochází odtud,“ pozdravil je papež.