31. srpna–6. září 2021

Přijeli poznat liturgii tam, kde vznikala

31. 8. 2021

Kořeny liturgie zkoumalo v Římě více než 60 mladých lidí z celého Česka.

image:Image Mladí Češi minulý týden v Římě studovali dějiny liturgie, např. v prostorách Nepomucena.
Mladí Češi minulý týden v Římě studovali dějiny liturgie, např. v prostorách Nepomucena. Snímek Petr Soukal

„Lépe teď chápu, co se ve mši svaté odehrává,“ oceňuje jedna z účastnic kurzu „Liturgie města Říma“ Kateřina Odvodyová z plzeňské diecéze. „Nejvíc mě zaujalo, že se první křesťané scházeli u sebe doma, ve vchodech bývalo atrium s bazénem na připomínku křtu. Před bazilikami, které na místech domů pak vznikly, dodnes stojí kašny,“ dodává. Ji a desítky lidí ve věku 18 až 25 let čekaly na tomto premiérovém formačním týdnu přednášky, exkurze na pahorek Aventin, do Lateránské baziliky, katakomb či baptisterií. Studenti se mj. dozvěděli, proč se papež pohřbívá v červené barvě, odkud pochází úcta k ostatkům nebo proč se evangelium četlo směrem na jih.

Své nové poznatky připojuje také Zdeňka Nováková z královéhradecké diecéze: „Lavice v kostelích jsou výdobytkem pozdější doby, předtím bylo uvnitř tolik lidí, že by se tam ani nevešly. Dozvěděli jsme se také, jak probíhal křest a kdo byly jáhenky.“ Důležitou součástí programu byla modlitba. „Breviářem jsme den začínali a uzavírali – a snad každý si ho tam zamiloval,“ věří studentka. A Odvodyová ji doplňuje: „Skvělý byl i workshop italské kuchyně, vyzkoušeli jsme lasagne nebo dezert panna cotta.“ Pochvaluje si také kuchyni Papežské koleje Nepomucenum, kde účastníci bydleli. Mohli se dokonce projet nočním Římem na koloběžce nebo vyrazit k moři.

Pochopit modlitbu i tvorbu mozaik

Liturgik a farář z pražských Stodůlek P. Radek Tichý program vymyslel po dobrém ohlasu na podobné akce s bohoslovci a dalšími studenty Katolické teologické fakulty UK, kde vyučuje. Pravidelně pořádá také Letní školu liturgiky v želivském klášteře s havlíčkobrodským farářem P. Petrem Soukalem, který nyní odchází na studia do Říma. „Nešlo nám o to, chodit po památkách, ale vidět, jak liturgie vznikala. To nás pak otvírá i pro pochopení modlitby,“ zdůrazňuje P. Tichý. „Byli jsme také v mozaikové dílně Centra Aletti. Je zde velmi dobře vidět živá tradice propojující liturgii a umění,“ dodává. Pořadatelem formačního kurzu byl Institut pro liturgickou formaci (více na liturgie.cz), který vloni zřídil arcibiskup Dominik Duka.