31. srpna–6. září 2021

Ať je neděle dnem občerstvení

31. 8. 2021

Pandemie ukázala, jak důležité je slavit společně eucharistii – i to připomíná papež v dopise do italské Cremony, kde se konal 71. italský národní liturgický týden.

„Kde jsou dva nebo tři shromážděni v mém jménu“ (Mt 18,20) – tento verš byl tématem čtyřdenní liturgické konference, která se konala 23. až 26. srpna v severoitalské Cremoně. Po loňské pauze se sešli pastorační pracovníci, kněží a řeholníci, aby hledali způsoby, jak povzbudit věřící k plnějšímu životu ze svátostí.

Papež se v dopise předsedovi pořadatelského Centra pro liturgickou činnost Mons. Claudiovi Maniagovi vrací k pandemickým omezením mší svatých, která nazývá „smutnou zkušeností liturgického půstu“. Vyzdvihlo to však podle něj „význam liturgie pro život křesťanů, kteří v ní nacházejí objektivní zprostředkování skutečnosti, že Ježíš Kristus není idea nebo pocit, ale živá osoba“.

Inovativní pastorace

Na druhé straně bylo dlouhé omezení veřejné liturgie „znepokojivým znamením pokročilého stadia změny doby“, upozorňuje František. Uzavření kostelů mj. zvýraznilo trend, který je déle patrný v západních zemích – pokles návštěvnosti bohoslužeb v určitých skupinách věřících. „Nedělní shromáždění je nevyvážené z hlediska generačního i kulturního zastoupení,“ píše papež. A doufá, že inovativní pastorace by mohla „nedělnímu eucharistickému shromáždění pomoci znovu získat ústřední postavení ve víře“. Ostatně, novarský biskup Franco Giulio Brambilla při zahájení konference shrnul její letošní cíl – aby nedělní ritus nebyl jen synonymem pro volný den, ale abychom ho prožívali jako „místo občerstvení“.