24. 8. 2021
|Sekta Sinčchondži, o jejíchž praktikách jsme v KT už informovali, během pandemie soustředila svůj „nábor“ v online prostředí. Stále cílí na mladé křesťany, kteří chtějí studovat Bibli. Jak rozpoznat dobré biblické kurzy?
Kvůli covidu se řada církevních programů a aktivit přesunula na internet, podobně zareagovala i tato jihokorejská sekta, která v Česku působí už několik let. Dříve hledala nové stoupence především na ulici, v blízkosti kostelů. Podobně jako nyní využívala nejrůznější dotazníky a zvala na biblické kurzy. Na ty zve stále, nyní především online, a rovněž nábor probíhá především ve virtuálním prostředí. Využívá k tomu sociální sítě jako Instagram, Facebook, Pinterest a další.
Svou identitu sekta dlouhodobě skrývá. „Záminkou ke kontaktu bývá nejčastěji prosba o vyplnění dotazníku s křesťanskou tematikou nebo pozvání do online společenství, jako je InSpirit.cz či údajné ekumenické společenství LEM-ON. Skrývá se také za účty věnujícím se křesťanským párům (muzizenam_ zenymuzum), biblickým veršům nebo obecně čtení Bible (rande_s_bohem). Po čase z těchto účtů přichází nabídka na biblické lekce přes platformu Zoom,“ varují zástupci Sekce pro mládež při České biskupské konferenci, která před aktivitami sekty varuje i na webu cirkev.cz, kde je širší výčet.
Nabízené biblické studium totiž vypadá jako každé jiné, po nějaké době však lektor či lektorka rafinovaně přejdou k učení Sinčchondži o „otevřeném slovu“ Nového zákona a především knihy Zjevení, které se podle této skupiny již naplnilo. Sekta využívá celou řadu manipulativních technik a postupně „odstřihává“ své následovníky od jejich blízkých. Jak potvrzují příbuzní a přátelé takto „ulovených“ lidí, jejichž setkání pravidelně pořádá religionista Zdeněk Vojtíšek, stoupenci sekty se postupně odcizují a většinu času věnují jen učení a aktivitám Sinčchondži.
„Snažím se zachránit co nejvíce studentů, které tato sekta ulovila. Jsou to skvělí mladí křesťané, hlavně z katolické církve, kteří také hledali Boha, pracují s mládeží a podobně – a tak je to nebezpečí nejen pro ně, ale i pro všechny v jejich okolí. Dvě dívky se mi podařilo po pátrání po jejich jménech dostat ven, několika dalším jsem psala, ale ti se neozvali,“ popisuje mladá žena (s podmínkou anonymity), které se podařilo prohlédnout praktiky Sinčchondži a po třech měsících z kurzu odešla. Varuje před tím, že pozvání chodí i od bývalých spolužáků, absolventů křesťanských škol apod. „Chtěla bych poprosit o připojení se k modlitbám za všechny, kteří si nevšimli, v jakém prostředí studují Bibli a že se z nich za pár měsíců stanou členové této šílené sekty,“ doplňuje.
Sekta využívá touhy mladých lidí lépe porozumět Bibli a prohloubit svůj vztah s Bohem. Jak zde nenaletět? Vždy je potřeba si ověřit, kdo dané kurzy pořádá. Bezpečné jsou například kurzy, které v rámci celoživotního vzdělávání pořádají teologické fakulty, akce farností, řádů a komunit, které jsou uznávané některou z etablovaných církví. Dobrou adresou jsou i kurzy Alfa či navazující programy s názvem Jak se modlit. Řadu kurzů pořádají i vysokoškolská katolická hnutí.