10.–16. srpna 2021
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat
Perspektivy
Perspektivy

Obsah

Dějiny světa a sedm laciných věcí

10. 8. 2021

|
Tisk
|

Vývoj a fungování světa a společnosti přibližují dva američtí experti Jason W. Moore a Raj Patel v knize Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí. Ač jejich přílišná radikalita zavádí k problematickým závěrům, inspirují k poctivému zamyšlení.

KNIŽNÍ TIP Marie Kolářové

Dějiny světa nelze vměstnat do 360 stran, přesto se jedná o zdařilé propojení nejnovějších výzkumů v oblasti ekologie s významnými milníky historie. Autoři se zvláště zaměřují na období industriálního rozvoje doprovázeného intenzivním využíváním zdrojů pro neustálé zvyšování produkce. Jako modelový příklad slouží osud ostrova Madeira. Objevitelé jej poprvé spatřili roku 1419 a nazvali jej „Ostrov dřeva“, protože zde nebyl ani kousek půdy, který by nebyl pokryt stromy. Během následujících sto let dřevo prakticky zmizelo – především bylo spotřebováno jako palivo při výrobě cukru. Po vyčerpání zásob dřeva výroba zkrachovala, na ostrově se začala pěstovat réva a byl též důležitým kanálem pro přepravu otroků.

Autoři identifikují sedm „laciných věcí“: jsou to příroda, peníze, práce, péče, potraviny, energie a lidské životy. Laciné přitom chápou jako opak výhodného. Ukazují, jak honba za maximálním užitkem bez respektu k těmto zdrojům vede k jejich ničení – nejen vyčerpáním surovin, ale i bezohledným využíváním práce nebo zneužíváním postavení slabších, které pak způsobují otřesy v celé společnosti. Svět, kde vládl tento bezohledný přístup, se dnes podle autorů vyčerpal a dostal na okraj své existence. Pro další přetrvání je třeba nastolit spravedlivější systém.

Text kriticky ukazuje na problematickou minulost koloniálního přístupu k surovinám nebo lidským životům. S následky se potýkáme dosud, mj. v podobě nestability bývalých koloniálních území. Je také, shodneme se s autory, důležité vnímat, jaké negativní souvislosti má tlak na maximální snižování cen. Rozhodně si však nemyslím, že cestou nápravy je radikální rozchod se stávajícím společenským řádem.

Kniha tak vlastně poskytuje dvojí varování, ačkoliv jedno z nich nezamýšleně. Autoři totiž volají po nápravě, ale nestačí jim přitom snahy o obnovu životního prostředí. Sní o zcela novém uspořádání. Cesta církve je však jiná: důstojnost člověka a lidské práce jsou hodnoty, které opakovaně připomíná ve svých dokumentech, nikoliv však za cenu radikální změny stávajících poměrů, ale v jejich rámci. O utopii je možné snít, ale zde na zemi jí nemůžeme dosáhnout.

Je však dobré věnovat pozornost i jiným myšlenkovým směrům, abychom o všech těchto otázkách znovu přemýšleli.

Jason W. Moore a Raj Patel: Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí (Neklid 2021)

O autorovi| Autorka je právnička a publicistka

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou