10.–16. srpna 2021

Kašperské Hory rozezvučí nové zvony

10. 8. 2021

Nové zvony v Kašperských Horách posvětil v neděli 8. srpna v rámci tradiční pouti Panny Marie Sněžné českobudějovický světící biskup Pavel Posád. Z věže hlavního kostela sv. Markéty budou zvony pravidelně znít po téměř osmi desítkách let.

image:Image Nové zvony v Kašperských Horách posvětil v neděli českobudějovický biskup Mons. Pavel Posád.
Nové zvony v Kašperských Horách posvětil v neděli českobudějovický biskup Mons. Pavel Posád. Snímek Tomáš Mašek

„Zvony se vrátily díky projektu Zvony pro Šumavu a sbírce z iniciativy místního Šumavského kulturního spolku a Nadace Blížksobě,“ uvedl Vladimír Horpeniak, historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Zdejší zvony byly zrekvírovány v roce 1942.

Známý český zvonař Petr Rudolf Manoušek ze Zbraslavi zrestauroval dva stávající historické zvony ze 17. století z kostela sv. Mikuláše a v červenci odlil ve zvonařské dílně Royal Eijsbouts v nizozemském Astenu tři nové zvony s originálními reliéfy malíře a sochaře Miroslava Houště. Jsou zasvěceny Matce Boží Panně Marii (786 kg), patronce kostela sv. Markétě (332 kg) a sv. Anně (138 kg). Víkendovou slavnost doprovodily koncerty duchovní hudby a tematická výstava v místním Muzeu Šumavy. Koncert sourozeneckého dua Markéty Schley Reindlové a Tomáše Reindla uvedl světovou premiéru skladby Zvony ze šumavské pouště. K slavnostní atmosféře přispěla i vystoupení souborů staré hudby Collegium Marianum a Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy.

„Nové a restaurované zvony se poprvé naplno rozeznějí při městské slavnosti Šumavské Kašperské Hory v pátek 10. září v 18 hodin,“ zve Vladimír Horpeniak.