10.–16. srpna 2021

Biskup udělil čtyři Medaile sv. Auraciána

10. 8. 2021

Čtyřem osobnostem udělil minulé úterý v budějovické katedrále sv. Mikuláše biskup Vlastimil Kročil stříbrnou Medaili sv. Auraciána. Stalo se tak při oslavách svátku tohoto mučedníka a ochránce města.

image:Image Kostelnice Dagmar Jandová převzala Medaili sv. Auraciána.
Kostelnice Dagmar Jandová převzala Medaili sv. Auraciána. Snímek Petr Samec

„Letošní oslavy začaly ranní mší svatou a po ní byl v chrámu vystaven k úctě vzácný barokní relikviář z roku 1665 s ostatky sv. Auraciána,“ uvedl mluvčí biskupství Petr Samec.

Při odpolední slavnostní mši sv. pak udělil biskup Vlastimil Kročil stříbrné Medaile sv. Auraciána Dagmar Jandové, Martinu Kulíškovi, Josefu Malíku a Jiřímu Míchalovi, kteří se „mimořádně zasloužili o šíření křesťanských hodnot a přispěli k rozvoji diecéze a jejího duchovního života“. Během slavnostní bohoslužby pronesl homilii děkan P. Zdeněk Mareš, který připomněl život oslavovaného světce. „Svatý Auracián žil v období pronásledování církve, a pokud byl pohřben v římských Kalixtových katakombách, jednoznačně patří mezi autentické svědky křesťanské víry, a je tedy důležitým příkladem i pro nás. Je proto na místě jej uctít, prosit o přímluvu a vzít si z něj příklad,“ zdůraznil.

Oceněné osobnosti

Dagmar Jandová (*1943) z farnosti Pelhřimov před 40 lety převzala v pelhřimovském kostele péči o květinovou výzdobu a zároveň využívala kuchařského umění ve prospěch farních aktivit, setkání a dětských táborů. Postupně se věnovala povinnostem kostelnickým, kuchařským i organizačním, např. při pořádání koncertů. Martin Kulíšek (*1947) patří do farnosti Kasejovice-Budislavice, kam přijížděl od 70. let a která se mu stala domovem. Pracoval v olomoucké arcidiecézní Charitě a účastnil se misí v Jugoslávii, Ukrajině a Bělorusku. Před 20 lety se stal iniciátorem a duší několikaleté rozsáhlé opravy budislavického kostela sv. Jiljí a jeho okolí. Stále o něj pečuje a organizuje akce, přednášky a koncerty. Josef Malík (*1943) z farnosti Borovany v roce 1977 převzal po smrti otce službu kostelníka jako nástupce otce, děda a praděda. V rodu Malíků tak kostelnická služba trvá nepřetržitě 170 let. Od mládí se angažuje v různých organizacích, je členem Vincenckého sdružení a půl století i členem pěveckého chrámového sboru.

Jiří Míchal (*1951) z Českých Budějovic byl v letech 1999–2004 správcem nově zřízeného Kněžského domova v Českých Budějovicích – Suchém Vrbném. Pak nastoupil jako kostelník při budějovickém děkanství a věnoval se klášternímu kostelu Obětování Panny Marie, kde uplatňuje svůj celoživotní zájem o historii a umění. Při prohlídkách dokáže zaujmout děti i mládež, s uznáním mu naslouchá i odborná veřejnost.