20. 7. 2021
|PAPEŽ SE V LISTOPADU VYDÁ DO SKOTSKA na konferenci OSN o klimatické změně (COP26). Jak uvedla tamní biskupská konference, půjde o „velmi krátkou návštěvu“ během 1. až 2. listopadu, kdy se v Glasgow mají sejít světoví lídři, vědci, ekologové a náboženští představitelé. Na 4. října se také ve Vatikánu chystá přípravné setkání „Víra a věda: směrem ke COP26“ s účastí papeže, které organizuje britská a italská ambasáda.
TEXT DOKONČOVANÉ APOŠTOLSKÉ KONSTITUCE o římské kurii Praedicate evangelium (Hlásejte evangelium) už zkoumají odborníci na kanonické právo. Text, který má nahradit předchozí dokument papeže Jana Pavla II. z roku 1988 Pastor bonus (Dobrý pastýř), už několik let připravuje spolu s papežem Františkem jeho poradní sbor Rada kardinálů. Podle vatikánského státního sekretáře Pietra Parolina je text už hotový. Kdy bude zveřejněn, „záleží na papeži“ – sdělil kardinál pro La Croix.
HLAVNÍM ZPRAVODAJEM CHYSTANÉ SYNODY byl jmenován lucemburský arcibiskup a předseda Rady biskupských konferencí EU (COMECE) Jean-Claude Hollerich. Synoda na téma „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“ zahájí svou první – diecézní – fázi v říjnu a po kontinentální fázi vyvrcholí shromážděním Biskupské synody v Římě v říjnu 2023.
NOVÉHO GENERÁLNÍHO MINISTRA (tj. služebníka) františkánů P. Massima Giovanniho Fusarelliho (58) pozdravil papež v dopise u příležitosti řádové generální kapituly minulý týden. Italský řeholník povede řád menších bratří do roku 2027 a vystřídá dosavadního generálního ministra, Američana P. Michaela A. Perryho. Svatý otec minoritům položil na srdce starost o trpící, chudé, vykořisťované a odmítané, jakož i péči o stvoření a vyzval je, aby stavěli mosty dialogu a přátelství a přinášeli pokoj a smíření. „Vybízejte k obrácení srdce ty, kdo rozsévají nenávist, rozdělení a násilí, a jejich obětem nabízejte naději, která povstává z pravdy, spravedlnosti a odpuštění,“ napsal.
FINANČNÍ DOZORČÍ A INFORMAČNÍ ÚŘAD SVATÉHO STOLCE (ASIF) zveřejnil rozsáhlý přehled činnosti v loňském roce. Jeho součástí je analýza zprávy Moneyvalu, která vyhodnocuje boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, přehled finančních regulací, ale také informace o vnitřní i mezinárodní spolupráci. Z raportu monitorovacího orgánu Rady Evropy vyplývá „zvýšená součinnost mezi institucemi Svatého stolce a Městského státu Vatikán v boji proti trestné činnosti“ i to, že „současná legislativa Svatého stolce patří ve finanční oblasti a prevenci trestné činnosti k nejpřísnějším na světě“.
NA 20. VÝROČÍ KANONIZACE PADRE PIA, které připadá na 16. června 2022, se chystají jeho ctitelé. Jubilejní rok zahájil prefekt vatikánské Kongregace pro svatořečení kardinál Marcello Semeraro a bratři kapucíni připravují řadu iniciativ, které mají „světce z Pietrelciny“ přiblížit. „Dříve byl otec Pio známý především jako světec zázraků. Nyní je považován za světce křesťanské zralosti. Je zde také patrný posun od individuální zbožnosti ke spiritualitě společenství,“ míní italský kapucín Luciano Lotti z hnutí Modlitební skupiny Padre Pia, které se šíří zejména v Asii a Latinské Americe.
MONAKO U PŘÍLEŽITOSTI 40. VÝROČÍ SMLOUVY se Svatým stolcem minulý týden navštívil vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. Smlouvou z 30. července 1981 se monacký kníže zřekl práva jmenovat arcibiskupa diecéze tohoto druhého nejmenšího státu světa. Od té doby je jmenování výhradně záležitostí Říma. Kardinál během třídenní návštěvy slavil mši svatou v románsko-byzantské katedrále, setkal se s kněžími a věřícími diecéze a modlil se nešpory.