29. června–5. července 2021

28. 6. 2021

O 750 TUN JE LEHČÍ SVATYNĚ V COMPOSTELE díky modernizaci, která probíhá od roku 2011, mj. po odstranění těžkých střešních prvků. Práce proběhly na ploše 2,5 tisíce m2. Nyní může po střeše katedrály odtéci až 5 milionů litrů vody ročně. Až do posledního prosince 2022 trvá v Santiagu de Compostela jubilejní rok s možností získat plnomocné odpustky. Svatojakubská poutní cesta patří k nejoblíbenějším poutním trasám. V roce 2019 jí prošlo rekordních 348 tisíc poutníků, loňský pandemický rok zaznamenal necelých 54 tisíc. Po uvolnění opatření počet poutníků opět prudce stoupá, denně jich přichází několik set. Zdejší arcibiskup Julián Barrio Barrio doufá, že by jich ke konci roku mohlo být úhrnem 300 tisíc.

V BEJRÚTU BYL OBNOVEN KOSTEL SV. JOSEFA, poničený loňským výbuchem v místním přístavu. Znovuotevřen bude během července. 150 let starý jezuitský chrám byl centrem přijetí křesťanských imigrantů do Libanonu i katolíků různých ritů, liturgie se zde slavila v několika jazycích. Prostředky na obnovu poskytla papežská nadace Církev v nouzi. Libanonští křesťanští představitelé se 1. července setkají ve Vatikánu s papežem Františkem. Libanonský umělec Mario Khoury papeži vytvořil krucifix ze dřeva zachráněného z centra výbuchu. „S Boží milostí jsem dokázal z pozůstatků zkázy vytvořit symbol nové naděje: kříž, který se postaví proti všemu, co může náš lid potkat,“ napsal umělec na svém Twitteru. Výbuch ledku 4. srpna 2020 zabil dvě stovky lidí a napáchal škody za 4 miliardy dolarů.

SVATÉ RODINĚ ZASVĚTILI BLÍZKÝ VÝCHOD v bazilice Zvěstování Panně Marii v Nazaretě. Při nedělní mši svaté za účasti všech ordinářů Svaté země byla zároveň požehnaná ikona Svaté rodiny, která bude nyní putovat po regionu a v den zakončení letošního Roku sv. Josefa 8. prosince dorazí do Říma. Iniciativu podnítil latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa, aby Josef, Maria a Ježíš „chránili obyvatele uprostřed politických a ekonomických krizí, které Blízký východ zasáhly“.