29. června–5. července 2021
Doma

Ježíši, přijď a hraj si se mnou!

28. 6. 2021

image:Image Katoličtí teologové označili tuto drobnou dívku, Římanku přezdívanou Nennolina, za mystičku, protože už jako šestiletá psala mimořádné dopisy adresované Ježíši.
Katoličtí teologové označili tuto drobnou dívku, Římanku přezdívanou Nennolina, za mystičku, protože už jako šestiletá psala mimořádné dopisy adresované Ježíši. © Jan Hrubý

Připomínka Antonietty Meo–Nennoliny (3. července). Psal/a jsi někdy před Vánocemi dopis Ježíškovi? A co Ježíši Kristu? Představ si, že jedna italská dívka (narodila se v roce 1930 a zemřela o pouhých šest a půl roku později) napsala celkem 162 psaníček! Nejvíc z nich bylo Ježíši Kristu, některá Panně Marii, Bohu Otci, Duchu Svatému, jedno svaté Anežce a svaté Terezii z Lisieux. Jmenovala se Antonietta Meo, ale každý ji znal pod přezdívkou Nennolina.

V pěti letech diktovala psaníčka mamince, později je i sama psala. Ježíš Kristus pro ni moc znamenal a pomáhal jí, když kvůli rakovině přišla o nohu – dával jí sílu, radost, pokoj a lásku. Těšila se z každého dne a nejvíce na eucharistii. Vždy byla veselá, laskavá a rozdávala kousek z Boží přítomnosti lidem okolo sebe. Ježíš se stal jejím skutečným přítelem, kterého nikdy neopustila a celý život se ho pevně držela. V dopisech mu psala, jak se má, co dělá a jak ho má ráda.

V jednom svědectví sester představených čteme, že „vídávaly, jak se Antonietta, dřív než odešla z kostela, přiblížila ještě ke svatostánku a volala:,Ježíši, přijď a hraj si se mnou!‘“ Možná, že tě napadne, jestli se smí takto na Něj zavolat. Na Ježíše se obracíme v modlitbě doma, při mši, v hodinách náboženství, ale můžeme s ním být v kontaktu pořád? Nennolina nám ukázala, že to jde – hrát si s ním, vyjadřovat mu lásku a vděčnost, prožít s ním každý den.

Někdy i starší děti a dospělí píšou vzkazy Bohu, např. do svých deníků. Máš něco na srdci, co bys mu rád/a napsal/a? Přes letní prázdniny nad tím zkus popřemýšlet. Možná si stejně píšeš deník z prázdnin. Je to dobrá příležitost, jak na některou ze stran napsat (můžeš to mamince i nadiktovat) to, co chceš Bohu, Ježíši Kristu, Duchu Svatému, Panně Marii či jinému světci (nebo všem) už dávno říct. Nemusí to být každý den, i jedno psaníčko se počítá, protože je osobní modlitbou.

Nennolina zemřela v šesti letech a možná bude první takto malou světicí – i ty se za to můžeš modlit. Za všechny děti se přimlouvám, aby se toho dočkaly a mohly prožívat plné propojení s někým, kdo jejich světu rozumí a dokáže jejich přání, starosti i radosti přinést tak blízko k Bohu, jak jen je to možné.

O autorovi| NOEMI BRAVENÁ, teoložka