8.–14. června 2021

V Cítově „adoptují“ píšťaly varhan

7. 6. 2021

Zatím jedenadvacet varhanních píšťal v kostele sv. Linharta v Cítově „adoptovali“ lidé, kteří tak přispěli na rozsáhlou opravu nástroje. Ta po boji s červotočem postoupila do další fáze.

Adopci jednotlivých píšťal spustilo sdružení „Pro varhany Cítov“. O obnovu nástroje usiluje poslední dva roky například organizací benefičních koncertů. Barokní kostel sv. Linharta stojí v obci Cítov nedaleko Mělníka a spadá pod farnost Roudnice nad Labem. Tamní varhany mají 728 píšťal, kovových i dřevěných, a to ve 13 rejstřících. „Podařilo se vybrat téměř pětinu částky potřebné na opravu tohoto unikátního hudebního nástroje,“ uvádí Bohuslav Šámal, ředitel sdružení. Adopce jedné píšťaly stojí 300 korun až 15 tisíc a každý „adoptivní rodič“ dostává certifikát. „Zájemci mohou zvolit různou velikost píšťal, tón, rejstřík i materiál. Tóny je možné si poslechnout na webových stránkách provarhanycitov.cz,“ dodává Šámal.

Ceněný raně romantický nástroj

Varhany z roku 1877 jsou dílem litoměřického varhanáře Karla Eisenhuta a podle odborného posudku patří k nejkvalitnějším raně romantickým nástrojům v zemi. Po zrekvírování píšťal pro válečné účely roku 1918 byl jejich původní materiál – cín –nahrazen zinkem. Poslední větší opravy se dočkaly ve 40. letech minulého století. V rámci obnovy varhan z havarijního stavu proto nejprve cítovské sdružení odstranilo nejhrubší závady, nechalo nástroj kompletně vyčistit a zakonzervovat proti červotoči (k čemuž pomohlo dvojí vyplynování celého kostela), naladit oba manuály a pořídit nový ventilátor. Jen zabránění dalšímu chátrání stálo 153 tisíc korun. V současné druhé fázi oprav sdružení plánuje postupnou renovaci nástroje, zejména vzduchové soustavy, vzdušnic a píšťalového fondu. To vyjde asi na 1,2 milionu korun.