8.–14. června 2021

Kostel v Gutech pro další generace

7. 6. 2021

Biskup Martin David v neděli 6. června vysvětil kostel Božího Těla v Gutech u Třince. Farníci na tento den čekali bezmála čtyři roky od žhářského útoku, kvůli kterému kostel lehl popelem.

image:Image Obětní stůl pomazaný posvátným olejem zdobí vytesaný nápis: „Vezměte a jezte, vezměte a pijte.“ Snímek Josef Cinciala / Člověk a Víra

Ráno to byla pouze dřevostavba šikovných tesařů a stavařů, kolem poledne už nejnovější chrám v Česku. Nenápadná, ale zásadní proměna kostelíka začala v 10 hodin, kdy farář P. Kazimierz Plachta otočil klíčem ve dveřích a pustil dovnitř průvod vedený ministranty a biskupem Martinem Davidem, po kterém následovali hosté. Dvě stovky účastníků pak ze zbrusu nových lavic nebo ze stínu stromů sledovaly obřady, které jsou k vidění jen zřídka – kropení zdí svěcenou vodou nebo mazání obětního stolu olejem.

Příběh kostelíka mezi statnými listnáči jako by připomínal své patrocinium. „Po celá staletí tento kostel nesl název Božího Těla. Kristovo tělo zničené na kříži utrpením bylo po třech dnech vzkříšeno. Tento kostel zničený požárem byl také po téměř čtyřech letech vzkříšen, obnoven,“ vyzdvihl v homilii biskup Martin David. Vzpomněl, že žhářský útok v létě 2017 přečkal pouze kříž, který dnes visí pod věží. „Tento symbol říká, že jediné, co zůstává, je obětující se láska,“ dodal biskup.