8.–14. června 2021
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Jak se opravuje Perla Vysočiny?

7. 6. 2021

|
Tisk
|

Vykonává běžnou službu kněze. Ale je také dobrovolný hasič a rád jezdí na motorce. A na jeho bedrech leží v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde je farářem, jeden pořádný náklad: oprava barokního kostela sv. Markéty, který je nazýván Perlou Vysočiny.

„V době, kdy mne sem generální vikář Mikulášek posílal, jsem ani ve snu netušil, co mě čeká. I když už jsem tehdy měl za sebou opravu dvou kostelů a vybudování Památníku svaté Zdislavy v Křižanově. Lidé, kteří mne měli rádi, mně při pohledu na stav fary a kostela upřímně radili, abych se nechal přeložit,“ vzpomíná na začátky v novém působišti s úsměvem na tváři kněz. P. Holcner ale nepatří k těm, kdo by svěřený úkol vzdali předem. Dnes je už vidět kus hotového díla.

„Příprava projektu začala v roce 2016. Na podzim roku 2019 byla stavba předána zhotovitelské firmě. Cílem projektu je záchrana a obnova kostela, který je ojedinělou a unikátní raně barokní stavbou. Spolu se zámkem a parkem tvoří úchvatný celek. Dokonce je nazýván moravskými Versailles,“ upozorňuje iniciátor opravy a manažer projektu Pavel Vlk z brněnského biskupství. Jak říká, v Jaroměřicích jde o generální opravu chrámu s cílem navrátit komplex do barokní podoby a vytvořit návštěvníkům prostředí odpovídající jednadvacátému století.

Celkové náklady projektu, do nichž jsou započítány nejen stavební práce, ale také restaurování monumentální malby v kupoli a tamburu kostela, vytvoření expozice, digitalizace objektu a další navazující činnosti, byla vyčíslena na 112 milionů korun.

Veškeré práce by měly být hotové do konce příštího roku. Projekt je financován z evropského programu IROP, přičemž farnost má spoluúčast ve výši 17 milionů korun. Vlastní finanční podíl farnosti podpořilo město Jaroměřice nad Rokytnou, kraj Vysočina, Nadace ČEZ a velké množství dalších dárců. „Všem patří velké poděkování,“ připomíná Vlk. Doposud bylo proinvestováno 43 milionů korun.

Podle P. Holcnera patří velký dík také všem, kdo se zapojili do vyklizení kostela a do úpravy prostor, kde se nyní slouží mše svaté. „Na faře jsme vybudovali kapli s kapacitou 120 lidí. Dále jsme opravili kapličku svatého Josefa, kam se vejde čtyřicet lidí a z níž se vypravují pohřby. Mše svaté sloužíme také v upraveném sále Lidového domu. Ten farnosti před třemi lety věnovala Jednota svatého Josefa. Nedělních bohoslužeb se účastní okolo 450 lidí,“ informuje kněz o všech pracích a přípravách, do nichž se musel s farníky pustit před samotnou opravou barokního chrámu, aby se měli kde scházet při bohoslužbách. Pokud to počasí dovolí, tak se nyní mše svaté slouží i na nádvoří fary. K prvnímu svatému přijímání v červnu přistoupí dvanáct dětí.

Podle P. Holcnera už neplatí, že kněz má společenskou prestiž díky svému postavení. „Před duchovenstvem se dnes už prostě nikdo neklaní a to je dobře. Nezáleží na tom, jakou máte pozici, ale jakým člověkem kněz je, jak mluví, jak se chová a jedná. Za své farníky považuji i nevěřící. Je jasné, že jak lidé procházejí různými životními zkouškami, přemýšlí i o víře. Stále platí slova svatého Augustina, že lidské srdce je nepokojné, dokud nespočine v Bohu. Nemůžeme proto poskytovat servis jen těm, kdo chodí do kostela. Myslím si, že dnes je třeba se věnovat hlavně lidem na okraji,“ říká při loučení kněz.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou