8. 7. 2025
|Selfie snímky jsou ty, na kterých člověk zachycuje sám sebe (anglicky „self“) pomocí mobilního telefonu. Často je pak zveřejňuje na sociálních sítích, které fungují jako dobře nasvícená výloha pro ostatní. Tento způsob sebeprezentace ale může výrazně ovlivnit, jak vnímáme přítomnost.
Je vystavování selfie na sociálních sítích jedním ze symbolů dnešní doby? Tato otázka se nabízí i v souvislosti s nedávným děním ve Svatopetrské bazilice: během rozloučení s papežem Františkem si mnozí přítomní – od poutníků po veřejné činitele – neváhali pořizovat selfie u jeho otevřené rakve. Ty se vzápětí začaly šířit po sociálních sítích často s popisky jako „RIP Papa Francesco“.
Média i veřejnost označily toto chování za necitlivé, narcistní a neuctivé vůči zesnulému. Kritika se soustředila na to, že se tak duchovní a pietní událost redukovala na vizuální obsah pro sociální sítě, povrchní, s tendencí soutěžit o pozornost. A nabízela otázku: jak vyvážit osobní prožívání a respekt k veřejnému a duchovnímu rozměru události? Pro porozumění fenoménu selfie přinášíme rozhovor s psychologem Daliborem Špokem. Letní prázdniny jsou totiž časem, kdy se mnozí z nás vydají k památkám, na poutní místa i do přírody, za hledáním, co nás přesahuje, zkušeností, která promění. Může nám to dát fotografie sebe samých?